Маркетинг та продажі

Як написати крутий гайд, який залучить лояльних клієнтів

10 minutes

Як написати крутий гайд, який залучить лояльних клієнтів

Посібники з інструкціями використовуються повсюдно: як зібрати шафу, як вибрати шампунь, як розв’язати проблему з ноутбуком або як експертно розповісти про правильне схуднення. Гайд підходить для різних тематик і сфер бізнесу. У цій статті ми дізнаємося, що таке гід, як його складати, використовувати та де просувати.

Що таке гайд

Гайд — це покрокова інструкція, яка допомагає користувачам здобути результат. У перекладі з англійської означає «довідник», «мануал», «гід».

Простий приклад: «Натисніть кнопку-значок Xbox у центрі геймпада, щоб його увімкнути».

Дія — «натиснути на кнопку». Результат — «включити геймпад».

Із цієї короткої інструкції користувач дізнається, яку дію потрібно зробити, щоб дістати бажаний результат.

Важливо! У гайді завжди міститься конкретне рішення, без нього корисність гайда наближається до нуля.

Мануали створюються як для професіоналів, так і для новачків, щоб вони могли розібратися в якомусь питанні. У гіді вся інформація подається поетапно — стисло та максимально просто.

Скажімо, коли ви збираєте меблі з IKEA, до них додається ілюстрована інструкція з послідовними кроками: узяти деталь номер 1, знайти шуруп із прозорого пакетика та прикріпити панель до деталі номер 2.

як написати гайд приклад
Приклад ілюстрованої інструкції IKEA

Завдання гайда:

 • Полегшити процес розуміння та запам’ятовування матеріалу.
 • Усунути розбіжності в поняттях та термінах.
 • Охопити весь матеріал із певної теми.
 • Внести лад, чіткість та логіку в дії користувача.
 • Допомогти контролювати глибину аналізу проблеми. Наприклад, у матеріалі для експертів потрібно охопити більше деталей, ніж у статті для новачків.

Де й навіщо використовують гайди

Посібники можна зустріти в будь-якій сфері, тому що людям потрібно розуміти, як використовувати продукт чи розв’язати проблему, пов’язану з хобі, роботою, здоров’ям чи побутом. Наприклад, рецепт — це той самий гід із послідовними кроками.

Примітка. Ви можете відстежити зацікавленість споживачів із їхніх запитів у Google Trends.

Мануали використовують скрізь — статті в блогах, технічні інструкції із застосування, дописи, відео, інфографіка, картинки. Інформацію ви можете знайти:

 • На комерційних сайтах.
 • У соцмережах.
 • На інфосайтах та в ЗМІ.
 • У книгах, журналах, буклетах та рекламних брошурах.

У нашому блозі ви можете ознайомитися з гайдами не лише у форматі статті, але також у вигляді повноцінних довідників та відео.

Як-от, одна тема розглянута у двох варіантах контенту:

Різні формати використовуються тому, що одним користувачам простіше сприймати інформацію через текст, іншим для запам’ятовування більше підходить варіант відео.

Якими бувають гайди

У маркетингу є кілька видів інструкцій:

 • Гайд на дослідження — це план маркетингового дослідження: групового — інтерв’ю фокус-групи, або індивідуального — експертне чи глибинне інтерв’ю. Скажімо, коли ви пишете статтю, то шукаєте матеріал і ставите ключові питання, за якими зможете розкрити тему. Тобто до певної міри проводите інтерв’ю із самим собою.
 • Гайдлайн — технічний документ, що містить правила використання логотипу та фірмового стилю на різновидах продукції.
 • Кат-гайд — це докладна інструкція, яка описує всі дії, необхідні для реалізації будь-якого процесу. Сюди можна віднести посібники зі створення сайтів, схеми мерчандайзингу, плани оздоблення інтер’єрів.

Для кращого розуміння можете вивчити наші гайди, подивіться на стиль написання тексту та монтажу відео:

Формат гайда

Вище ми розглянули різновиди гайдів, а тут зупинимося на їхніх форматах.

Інструкція із застосування, у якій описується та демонструється кожен етап. Нижче наведено рецепт із покроковим описом, а також кількістю інгредієнтів для приготування страви.

Приклад інструкції із застосування
Приклад інструкції із застосування

Посібник із використання продукту чи інструмента. Це може бути інструкція з експлуатації газового пальника, як із прикладу нижче:

Приклад посібника із застосування газового пальника. Джерело: КМДА
Приклад посібника із застосування газового пальника. Джерело: КМДА

Формат «запитання-відповідь», у якому ви або експерт відповідаєте на запити клієнтів.

Цей принцип можна простежити в нашому кейсі, як розробити конструктор Telegram чат-ботів та вирости до 100 000 активних ботів у 2022 році. Спочатку авторка склала список питань для експерта, потім оформила відповіді останнього до тексту. Наша публікація дає відповіді такі питання: навіщо потрібен інструмент, а також як розробляли та просувати конструктор чат-ботів. Відтак наводиться інструкція з підготовки та реалізації ідеї.

Структура статті формату гайда «запитання-відповідь»
Структура статті формату гайда «запитання-відповідь»

Покрокова методика розв’язання проблеми. Наприклад, стаття про те, як почистити ноутбук чи інфографіка про те, як зав’язати краватку.

Як написати покрокову інструкцію приклад
Варіант покрокової методики розв’язання проблеми у вигляді інфографіки

Експертна оцінка, коли ви чи фахівець пропонуєте кілька практичних рішень.

Нижче показуємо частину гайда про те, як українцям підключитися до Starlink. Автор розповідає, як купити, встановити та налаштувати термінал для доступу до швидкісного супутникового інтернету.

Приклад статті, написаної експертом для широкого загалу
Приклад статті, написаної експертом для широкого загалу

Способи подання інформації

Посібник можна написати у вигляді статті, зняти та змонтувати у відеоматеріал або намалювати інфографіку. Варіанти подання інформації:

 • Стаття — докладна інструкція зі скриншотами, відеороликами, таблицями та інфографікою. Такий формат підійде тоді, коли вам потрібно показати думку експерта та його кейси, розповісти про етапи використання продукту з виносками та примітками, а також у разі складанні кількох статей у єдиний гайд.
 • Відео — може бути як короткі або довгі ролики, де автор про щось розповідає, паралельно дублюючи слова та важливі моменти субтитрами. До відео додають картинки, таблиці, інфографіку та кадри з інших роликів. Годиться для оглядів продукту, інтерв’ю з експертами, демонстрації приготування страв та посібників, у яких потрібно крупним планом показати етапи роботи, а також дії з товаром.
 • Інфографіка підійде для розсилок, публікацій у соцмережах та ЗМІ, а також для інструкцій зі збирання.

Як написати гайд

У цьому розділі розглянемо основні кроки в написанні цього контенту.

Визначте цільову аудиторію

Для початку вивчіть цільову аудиторію, для якої створюватимете гід. Це можуть бути й експерти в певній галузі, і новачки. Користувачі відрізнятимуться за віком, статтю, інтересами та проблемами — сегментуйте їх і знайдіть актуальні теми для кожної групи.

Якщо пишете для великого сайту, подивіться попередні статті: які теми вже розглядали, які прийоми використовують автори та що підписники залишають у коментарях під текстами.

Рекомендуємо до прочитання! Дізнайтеся, які ідеї для Instagram оживлять бізнес-сторінку.

Прослідкуйте, щоб ваша тема не повторювалася, якщо ви пишете кілька невеликих статей. А якщо створюєте великий гайд, зберіть усі публікації у єдиний матеріал.

Опитайте користувачів та дізнайтеся, який контент їм цікавий або яку проблему вони не можуть вирішити. Наприклад, за допомогою розсилок та анкет в email та чат-ботах. Також актуальні питання споживачів можна дізнатися у відділі продажів, техпідтримки та менеджерів.

Виберіть тему

Далі переходьте до вибору теми. Незалежно від того, якого формату текст вирішите написати — великий гайд або кілька коротких статей, щоб охопити всю тему й не заплутатися в тонкощах — використовуйте, наприклад, матрицю контенту.

Примітка. Одна інструкція — одна тема.

Проаналізуйте конкурентів і те, як вони розкривають тематику, візьміть до уваги їхні фішки й адаптуйте для свого матеріалу.

Далі виберіть, у якому форматі та вигляді подавати інформацію: відео, текст, інфографіка тощо.

Вивчіть питання

Якщо ви не є експертом в обраній тематиці, постарайтеся досконально вивчити питання, звернутися до фахівців та провести з ними інтерв’ю, прочитати книги та статті, прослухати вебінари, ознайомитися з інформацією на конкурентних сайтах та дати редакторам на перевірку.

Гайд — це практичний посібник. Тому спробуйте провести особистий експеримент та подивитися, як працюють поради для розв’язання обраної проблеми.

Складіть план

Розпишіть план тезово з покроковим розв’язанням проблеми:

 • Наявність проблеми.
 • Актуальність теми.
 • Труднощі чи помилки.
 • Варіанти розв’язання цих проблем.
 • Результат.

Пам’ятайте, що логіка дій має бути чіткою — не перескакуйте з етапу на етап і не забувайте вказати всі кроки. Інакше користувач просто не зможе застосувати отримані знання на практиці.

Нижче приклад структури гіда, як зробити попап.

Приклад плану статті
Приклад плану статті

Для відео — продумайте сценарій, який можна написати або схематично намалювати. А для інфографіки потрібно вибрати колірну гаму та скласти план покрокової інструкції.

Обсяг матеріалу

Тут немає якихось обмежень. Одні фахівці кажуть, що інструкція має бути короткою — це, наприклад, можна зарахувати до інфографіки. Інші вважають, що інформації має бути багато, щоб розкрити тему в повному обсязі.

Ваше завдання — максимально відповісти на запит користувача, не вдаючись у філософські думки та ліричні відступи.

Додавання візуального контенту

Обов’язково розбавте матеріал скриншотами, скринкастами, відеоматеріалами, чек-листами, картинками, діаграмами, прикладами, графіками та таблицями. Користувач має розуміти, як наведені дії виглядають на практиці.

Нижче наведено приклад скріншоту в статті про просування у Facebook. Ви можете бачити тут опис дій та скриншоти, які допоможуть знайти потрібний розділ та кнопку.

Приклад скриншотів у статті
Приклад скриншотів у статті

Примітка. Намагайтеся не захоплюватися стоковими фотографіями, які не можна використовувати практично. Наприклад, спільні картинки з людьми. Додайте власні креативи та зображення.

Вичитування тексту та тест-драйв

Після того, як інструкція буде готова, не забудьте перевірити її на наявність фактичних, логічних, друкарських помилок і тавтології.

Перечитайте чи перегляньте отриманий матеріал і спробуйте подивитися на нього з боку користувача:

 • Чи всі пункти зрозумілі?
 • Чи немає занадто складних термінів?
 • Чи дотриманий порядок етапів?
 • Чи вся тема розкрита в тексті або відео?
 • Чи є непотрібні подробиці?
 • Чи потрібно обрізати із відео зайві кадри?
 • Чи можна матеріал передати посиланнями в тексті або додати їх до опису відео?
 • Чи не потрібно якийсь етап розбити на кілька дрібніших?

Поради для якісного гайда

Розглянемо кілька порад створення якісного гайда.

Послідовний алгоритм дій

Гід має чіткий алгоритм дій чи покроковий план із простими етапами. Наприклад, такими, як у Google Chrome Довідці.

Приклад описання кроків у довідці
Приклад описання кроків у довідці

Починати мануал потрібно з перших кроків, а не із середини. Наприклад, якщо ви пишете статтю про те, як працювати з «Фотошопом», розкажіть спочатку про інструменти та робочий простір. Тому що новачкам буде незрозуміло, яку кнопку натискати і як розібратися в різноманітті іконок.

Конкретний результат

Гайд має на увазі, що після прочитання користувач зробить усі дії, про які ви говорили. Тому конструкція гайда має привести людину до досягнення результату.

Наприклад, мануал в Інстаграмі про те, як створити анімований градієнт на тексті у Figma за декілька кліків. У цьому випадку долучено текст та ілюстрації.

Приклад гайда в соцмережі

Факти

Не використовуйте в інструкціях «воду». Користувач хоче розв’язати проблему і йому потрібна чітка відповідь без філософських міркувань. Якщо без такої інформації не обійтися, дайте на неї посилання.

Намагайтеся також не використовувати велику кількість фразеологізмів та метафор. В інструкції кожне слово має передавати чітке значення. Усі ліричні відступи краще прибрати у виноски або не використовувати зовсім.

Іноді рецепти, як приготувати каву, додають коротку інформацію про походження напою. І тут можна зробити виноску, як у прикладі нижче.

Приклад виноски в інструкції
Приклад виноски в інструкції

Інформація відповідає рівню знання аудиторії

Матеріал має допомагати споживачеві виконати завдання. Тому ви мусите чітко представляти свого користувача: новачок він чи профі.

Чим нижчий рівень обізнаності аудиторії, тим більш докладну інструкцію потрібно написати — починаючи з азів.

Ілюстрації

Додайте ілюстрації до тексту, який дублюватиме дії, описані вами в інструкції.

Наприклад, для:

 • Рецепта — покажіть фотографії процесу.
 • Проходження гри — скриншот екрана з усіма діями персонажа.
 • Інструкції із застосування — відео з використанням продукту або інструмента.
 • Розв’язання проблеми — варіанти практичних методик, які допоможуть користувачеві.

Нижче показана інфографіка, як зібрати лебедя за допомогою оригамі:

Приклад ілюстрації, яку можна додати до тексту чи відео
Приклад ілюстрації, яку можна додати до тексту чи відео

Для відео найкраще використовувати великі плани, щоб детально показати кожну дію. Затримайте увагу на важливих моментах, щоб користувач зміг розібрати етап, поставити на паузу й повторити за вами.

Приклад крупного плану у відео
Приклад крупного плану у відео

Помилки створення

У цьому розділі розглянемо часті помилки під час створення інструкції.

 1. Неправильно визначено ЦА. Користувачі або не зрозуміють гайд, або не читатимуть його, оскільки вже знають матеріал.
 2. Тема недорозкрита. У цьому випадку інструкція не зможе допомогти користувачу розв’язати проблему.
 3. Суцільний текст — його буде складно читати.
 4. Брак візуалізації — користувач не матиме розуміння, як застосувати отримані знання. Такі статті навіть не починають читати.
 5. Наприкінці немає результату. Якщо ви не можете запропонувати рішення користувачеві, ваш гід є оглядом і не несе користі саме як інструкція.
 6. Пропущені кроки. Користувач запнеться на якомусь моменті й не зможе дійти результату, а отже, гайд не розв’яже його проблему.
 7. Після написання матеріал не перевіряли. Це теж призведе до того, що споживач не зможе знайти рішення або взагалі зіпсує обладнання, як це часто буває через погані статті про ремонт техніки.

Як і де просувати свій гайд

Гайд можна просувати на сайті через блог за допомогою SEO, щоб ваша стаття потрапила до топу пошукових систем.

як просувати інструкцію
Приклад статей, які розміщуються на перших рядках у пошуковій системі Google

У соцмережах: публікації в стрічці та на стіні, stories, guides в Instagram та відео. Також на партнерських сайтах, де можна розмістити вказівки. Наприклад, на маркетплейсах — про те, як користуватися продуктом.

Нижче показаний гайд у вигляді інфографіки в соцмережі.

Приклад гайда в соцмережі
Приклад гайда у вигляді інфографіки

Можна просувати гід через email розсилки. Крім продавального контенту, ви можете зробити огляд товару й докласти інструкцію або зробити добірку корисного матеріалу, який допоможе розв’язати проблеми підписників.

Нижче показуємо приклад розсилки зі списком корисних статей, серед яких є гайд:

Розсилка від SendPulse
Приклад розсилки від SendPulse

Висновок

У цій статті ми розглянули гайд, довідалися, як і де його можна використовувати, а також як скласти гайд й що обов’язково потрібно врахувати.

Ваша інструкція має бути:

 • Корисною для ЦА.
 • З детальним описом.
 • З наочними ілюстраціями, інфографікою, відео тощо.
 • Структурованою із заголовками, абзацами, посиланнями й таке інше.
 • Актуальною. Якщо інформація в статті застаріла, оновіть інструкцію.
 • Експертною. Автор має добре розумітися на темі, щоб зуміти допомогти користувачеві.

А щоб просувати гайди, реєструйтесь у сервісі SendPulse та підключайте наші інструменти: використовуйте розсилки через email, SMS та месенджери, автоматизуйте рутинні процеси за допомогою чат-ботів, створюйте інфографіку та сайти в конструкторі лендингів, а для збору даних про ЦА підключайте безкоштовну CRM. А якщо ви маєте досвід, яким хочете поділитися, спробуйте ще і платформу для створення online-курсів.

Дата публікації:

8 Гру. 2022

Віталій Весьолов

Журналіст без диплома, копірайтер без сертифікатів, тексти без води, трафік без проблем

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Середня оцінка: 5/5
Всього голосів: 4
Поділитися:
Twitter