Як створити автоматизований ланцюжок для WhatsApp чат-бота
Конструктор ланцюжків — головний інструмент налаштування вашого бота, який вітатиме нових підписників, консультуватиме їх, продаватиме товари та повідомлятиме менеджера про питання підписників в чат-боті. А також збирає та фільтрує дані та відправляє їх до вашої системи для подальшої обробки.
Вам достатньо вказати ключові слова, визначити структуру бота та перемістити елементи, налаштовуючи їх один за одним.
Нижче наведено докладний зміст для зручнішої навігації по всіх можливих стартах та елементах ланцюжка, які можна додати.
Вибір старту ланцюжка
В чат-боті вже створено стандартні «Welcome-серія» (Welcome message), «Стандартна відповідь» (Standard reply) та «Відписка від бота» (Unsubscribe from bot). Також ви можете створювати власні тригери.
Виберіть ваш бот. Перейдіть на вкладку «Структура бота» (Bot Structure) та виберіть тип запуску для редагування.
Welcome-серія
Відправляється відразу після підписки на ваш чат-бот після введення команди /start
або через віджет підписки.
Такий ланцюжок знайомить підписника з вашим чат-ботом, в ньому ви зможете розповісти про свій бот і його можливості — чим чат-бот буде корисним підписнику, яку інформацію може дати, як часто надсилатиме розсилки та якого змісту.
Стандартна відповідь
Запускається у відповідь на запитання передплатників поза рамками сценаріїв чат-бота, а також під час надсилання боту картинки. Тут ви можете додати повідомлення з текстом, що менеджер підключиться протягом робочого дня та відповідь на ваше запитання.
Можете виставити інтервал запуску ланцюжка від 1 хвилини до 24 годин — тоді бот не буде повторно запускатись при введенні тієї ж команди.
Відписка від бота
Ланцюжок із повідомленням, який запуститься після команди відписатися — /stop
або /unsubscribe
.
Замовлення з каталогу
Спрацьовує після отримання замовлення з каталогу товарів, якщо він у вас налаштований у Facebook Commerce Manager.
До цього ланцюжка за замовчуванням додано блок «Дія» з командою «Оповістити мене» та автоматична відповідь підписнику.
Читайте також: «Як додати картку товару у чат-боті WhatsApp».
Тригерний ланцюжок
Ви можете створювати свої слова — тригери, на які бот реагуватиме і запускатиме ланцюжок.
Натисніть кнопку «Створити новий тригер» (Create a new trigger) та виберіть тип тригера «Команда» (Keyword). Напишіть команду зі слова або кількох слів. Наприклад: «Замовлення», «Квитки», «Ціна», «Тариф», «Доставка», «Умови доставки».
Тут також можна виставити заборону повторного виклику.
Читайте докладніше: «Як керувати тригерами ланцюжків чат-бота».
Якщо користувач введе частину вашої команди, бот запропонує йому відповідь у вигляді кнопки з назвою вашого тригера, після натискання на неї запуститься відповідний ланцюжок.
Щоб вимкнути цю функцію, перейдіть до налаштувань чат-бота і виберіть опцію «Вимикати підказки бота при неточній відповідності повідомлення» (Disable bot suggestions when entered messages do not match a keyword).
Після створення тригера натисніть «Створити ланцюжок» (Create flow) та почніть його створення, або прив’яжіть існуючий ланцюжок.
Побудова ланцюжка
Важливо продумати архітектуру та логіку свого чат-бота, щоб користувач легко знайшов відповіді на свої запитання або успішно оформив своє замовлення, надавши потрібну інформацію.
Сформулюйте завдання робота, розбийте його функції на розділи, розпишіть взаємозв'язки блоків і потім приступайте до створення сценарію чат-бота в конструкторі, додаючи елементи один за одним.
Старт
Ви можете вибрати першим елементом, з якого запускається ланцюжок, такі блоки: «Повідомлення» (Message), «Фільтр» (Filter), «Випадковий вибір» (Randomizer), «Запит API» (API Request) або «Дія» (Action).
Наприклад, через блок «Фільтр» і «Запит API» можна перевірити дані підписника і персоналізувати спілкування, запустивши ланцюжок тільки тим користувачам, у яких є запитаних даних або розгалузити ланцюжок і відправити різні повідомлення. А за допомогою блоку «Випадковий вибір» ви можете урізноманітнити автовідповіді або створити A/B тест.
Щоб зробити блок стартовим елементом, з'єднайте потрібний елемент із блоком «Старт» (Start).
Щоб переглянути, який тригер запускає ланцюжок, натисніть на блок «Старт».
Елемент «Повідомлення»
Ви можете створювати звичайні повідомлення або надсилати шаблонні повідомлення. Звичайні повідомлення можна надсилати лише протягом 24 годин з моменту отриманого повідомлення від підписника, а шаблонні повідомлення можна надсилати в будь-який час.
Звичайне повідомлення
За допомогою «Звичайного повідомлення» ви можете створити повідомлення будь-якого типу та додати до нього різні блоки: текст, відео, галерею, кнопки або запитати дані у користувача тощо.
Перейдіть у вкладку «Звичайне повідомлення» та почніть додавати елементи.
Елемент «Повідомлення» можна додавати й в інші місця ланцюжка. Наприклад, в останньому блоці ланцюжка ви можете подякувати читачеві, підтвердити замовлення та відправити інформацію із зібраними змінними, уточнивши чи правильно вказано всі дані тощо.
Текст
У текстовому блоці наберіть текст повідомлення. Ви також можете додавати емодзі та змінні для персоналізації інформації.
Для цього натисніть {}
у верхньому правому куті текстового поля і виберіть потрібну змінну зі списку. Кожен користувач отримає повідомлення зі значенням змінної для його контакту.
Ви можете додати такі змінні.
Користувальницькі змінні у контактів | Ви можете передавати їх під час підписки, задавати та змінювати вручну в «Аудиторії» та автоматично в ланцюжку через елементи «Дія — встановити змінну», «Введення даних» та «Запит API». |
Системні змінні бота | Можна вставити текст останнього повідомлення підписника за допомогою last_message і додати ID підписника за допомогою contact_id . |
Глобальні змінні бота | Ви можете створити свої змінні в налаштуваннях бота і використовувати повідомлення із заздалегідь заданими значеннями, спільними для всіх підписників. Стандартно доступні змінні $bot_name , $bot_id та $current_date (поточна дата). |
Кнопка
Щоб з'єднати елемент «Повідомлення» з іншими елементами, додайте кнопку або елемент введення даних. Це один з головних елементів комунікації користувача з ботом — завдяки кнопці підписник залучається та задає напрямок подальшому сценарію бота.
Щоб додати кнопку, натисніть «Додати кнопку» (Add button).
Введіть текст для вашої кнопки — зверніть увагу, що є обмеження до 20 символів. Ви можете додати емодзі до тексту кнопки.
Текст на кнопці повинен бути зрозумілим — важливо, щоб користувач розумів, що станеться після натискання кнопки і що саме він вибирає. Слідкуйте, щоб наступний блок відповідав тексту на кнопці, щоб не порушилася логіка.
Виберіть тип кнопки: «Кнопка», «Список» або «Оплата».
Кнопка-список
Також можна додати кнопку-список, яка відкриває список клікабельних елементів-опцій. Натисніть «Список» (List), введіть текст кнопки, назву секції та заголовки елементів секції.
Можна додати до 10 елементів. Можна розмістити всі елементи в одній секції або зробити десять секцій по одному елементу.
В одному блоці «Повідомлення» можна додати або одну кнопку-список, або до трьох звичайних кнопок.
Кнопка оплати
Щоб приймати платежі за товари або послуги, виберіть тип кнопки «Оплата» (Payment) та налаштуйте її: виберіть платіжну систему та введіть суму та назву товару.
Надсилання форми оплати через WhatsApp чат-ботів відрізняється від роботи в інших каналах. Коли користувач натисне кнопку, бот автоматично не відкриє сторінку з оплатою, а відправить посилання на оплату окремим повідомленням. Користувачеві потрібно буде перейти за посиланням та сплатити товар через обрану платіжну систему.
Картинка
Урізноманітнюйте інформацію вашого повідомлення візуальним контентом, який буде узгоджений із текстом.
Для цього натисніть «Додати» (Add) та виберіть «Зображення» (Image). Натисніть кнопку «Виберіть файл» (Select file), щоб завантажити зображення з комп'ютера чи пристрою, або перетягніть файл у поле завантаження.
Обмежень за розміром зображення немає, але при додаванні картинки враховуйте, що роздільна здатність картинки для WhatsApp буде 500px по ширині та 200px по висоті.
Щоб завантажити зображення за посиланням, виберіть «Завантажити зображення за URL» (Upload image by URL) у спадаючому меню та вкажіть посилання на картинку в полі.
Також можна вказати динамічний шлях до зображення. Наприклад, за допомогою елемента «Запит API» (API request) або з події a360, запуску ланцюжка API ви можете передавати картинку товару і використовувати цю змінну в наступному повідомленні, відображаючи клієнту дані про замовлення.
Для цього виберіть змінну або вкажіть JSON path у полі та передавайте у значенні змінної шлях до зображення. Таким чином, кожен клієнт отримає своє зображення.
Файл
Ви можете додавати файли в будь-якому форматі, крім виконуваних, розміром до 20 МБ. Прикріпіть квитки, чек-листи, сертифікати, чеки, інструкції та інші додаткові матеріали.
Натисніть кнопку «Виберіть файл» (Choose file), щоб завантажити файл з комп'ютера або пристрою або перетягніть файл у поле завантаження.
Щоб завантажити файл за посиланням, виберіть «Завантажити файл за URL» у випадаючому меню та вкажіть посилання на файл в полі.
Також можна вказати динамічний шлях до файлу. Наприклад, за допомогою елемента «Запит API» або з події a360, запуску ланцюжка за API ви можете передавати файл з та використовувати цю змінну у наступному повідомленні, відображаючи клієнту дані замовлення.
Для цього виберіть змінну або вкажіть JSON path у полі та передавайте у значенні змінної шлях до файлу. Таким чином, кожен клієнт отримає файл на своє замовлення.
Картка товару
Якщо у вас налаштований каталог з товарами у Facebook Commerce Manager, то ви можете додати картку товару.
Натисніть «Додати» (Add) та оберіть «Товар» (Product). Введіть ID каталогу, ID товару, текст повідомлення та текст підпису.
Щоб додати кілька товарів, поділіть товари на секції.
Читайте також: «Як додати картку товару в чат-боті WhatsApp».
Відео та аудіо
Ви можете додати до повідомлення відео- та аудіо-файли розміром до 5 МБ. Для відео підтримуються формати mp4, 3gp, для аудіо — aac, mp4, mpeg, amr.
Чекати відповідь підписника
Ви можете збирати відповіді від підпісників та записувати їх у змінну для подальшого використання. Підписник може ввести похідне значення, а ви налаштовуєте валідацію для цього значення — «Рядок» (для текстових значень), «Число», «Дата», «Телефон», «Email», «Посилання», «Регулярний вираз», «Геолокація» та «Зображення чи документ».
Активуйте функцію «Чекати відповідь підписника» (Wait for the subscriber’s response). Виберіть тип валідації, повідомлення при неправильному введенні даних та змінну, в яку зберігати дані.
Читайте докладніше: «Як налаштувати ручне введення змін користувача».
Отримані електронна адреса, номер телефону та інші дані користувача зберігаються в автоматично створеній адресній книзі Email сервісу.
Ви також можете вибрати період очікування відповіді від користувача. Якщо користувач не відповів протягом вказаного часу, чат-бот більше не перевірятиме введені дані на валідність, щоб записати відповідь.
Під повідомленням також можна створювати кнопки швидкої відповіді, щоб користувач не вводив свої значення, а вибрав з існуючих. Ви можете додати три кнопки швидкої відповіді.
Розгалужуйте сценарій і надсилайте наступне повідомлення, залежно від того, ввів користувач дані (гілка від зеленої крапки) чи ні (гілка від червоної крапки).
Переміщення елементів
За промовчуванням кожен елемент, що додається в блок, стає в кінець. Наведіть на елемент, який потрібно перемістити, і ви зможете перемістити його вниз або вгору.
Шаблонне повідомлення
За допомогою типу повідомлення «За шаблоном» ви можете надсилати шаблони транзакційних повідомлень, які пройшли модерацію у Facebook.
Перейдіть на вкладку «За шаблоном» та виберіть шаблон.
Якщо ви додавали до шаблону змінні, виберіть їх зі списку в запропонованих місцях. Кожному користувачеві надішлеться повідомлення зі значенням змінної для його контакту в аудиторії.
Якщо до шаблону ви додавали зображення, виберіть файл із вашого пристрою.
Продовження ланцюжка
З'єднати наступний елемент після блоку «Повідомлення» можна за допомогою кнопки або функції «Введення даних». Також ви можете продовжити ланцюжок, не чекаючи відповіді користувача. Рекомендуємо використовувати разом із блоком «Пауза», щоб перевіряти, чи взаємодіяв підписник із ланцюжком, і надсилати повідомлення через певний час.
Ви можете продовжити ланцюжок після натискання на кнопку як у звичайному повідомленні, так і в шаблонному, але для шаблонних немає можливості продовжити ланцюжок по кліку на кнопку-посилання.
При плануванні сценарію ланцюжка зверніть увагу, що ви не можете одночасно продовжити ланцюжок за допомогою конектора «Продовжити» та використовувати швидку відповідь.
З'єднання елементів
Клацніть на синій кружок у блоці та протягніть лінію від одного елемента до іншого елемента, щоб зв'язати їх.
Клацніть на лінію двічі, щоб з'явилася кнопка видалення зв'язку.
Неприв'язаний блок ланцюжка світиться жовтим, нагадуючи користувачеві, що його необхідно підв'язати.
Блок із незаповненими полями підсвічуватиметься червоним. Наприклад, ви вибрали кнопку, але не назвали її, вибрали посилання, але не вказали його. Поки ви не заповните поля, ви не зможете вийти з елемента чи конструктора із збереженням.
Елемент «Ланцюжок»
Ви можете полегшити структуру вашого робота, перекинувши підписника на інший ланцюжок.
Після вибору дії «Ланцюжок» (Flow) виберіть зі списку створений раніше ланцюжок.
На блоці «Ланцюжок» гілка закінчується. Після цього блоку ви не зможете продовжувати цей ланцюжок, додаючи інші елементи.
Елемент «Дія»
Елемент «Дія» видно лише вам. Виберіть на панелі ліворуч елемент та перетягніть його після відстежуваного блоку.
Потім виберіть, яку саме дію зробити:
Відкрити чат (Open the chat) | Відкриває чат із передплатником у розділі «Діалоги» |
Відписати від бота (Unsubscribe from the bot) | Відключає передплатника від отримання масових та автоматичних розсилок бота |
Додати чи видалити тег (Add / Remove tags) | Додає тег передплатнику, видаляє доданий тег |
Встановити змінну (Add variable) | Встановлює значення змінної, яка надається або оновиться для передплатника; також можна створити нову змінну |
Відправити вебхук (Send webhook) | Надсилає POST запит із даними підписника на вашу URL |
Створити угоду (Create deal) | Створює угоду в CRM під час виконання певної дії, наприклад, натискання кнопки «Купити» |
Оповістити мене (Notify me) | Надсилає повідомлення до системного бота або групи Telegram, де чат-бот доданий адміністратором |
Елемент «Фільтр»
Сегментуйте клієнтів за їхніми персональними даними та отриманням попередніх повідомлень. Виберіть на панелі зліва елемент і перетягніть його після блоку, з якого розпочнеться розгалуження сценаріїв.
Потім виберіть саму умову. Ви можете комбінувати умови, додаючи оператори кожному або будь-якому, або додавати незалежні додаткові умови.
Читайте детальніше: «Як використовувати елемент "Фільтр" у конструкторі ланцюжків».
Після додавання умов додайте до кожного з варіантів виконання умови (зелена точка) або не виконання умови (червона точка) на наступні елементи ланцюжка.
Елемент «Запит API»
Виконайте запит на сторонній сервер, щоб створити об'єкти або отримати інформацію. Отримуйте дані та використовуйте їх далі в боті.
Отримані дані можна записати в змінну або додавати до наступного повідомлення у вигляді JSONPath.
Виберіть на панелі зліва елемент «Запит API» і перетягніть його після блоку, з якого розпочнеться розгалуження сценаріїв. Виберіть тип запиту та введіть URL-адресу, на яку надішлеться запит.
Після перевірки запиту та отримання успішної відповіді налаштуйте відповідність. Якщо потрібно зберегти значення з відповіді на змінну, виберіть ключ із отриманого запиту та змінну, в яку зберігати. Якщо потрібно використати отримане значення один раз без збереження в змінну, скопіюйте {{$['somekey']['nestedkey']}}
та використовуйте у наступному елементі повідомлення.
Читайте докладніше: «Як надсилати та отримувати дані із зовнішніх джерел».
Елемент «Пауза»
Це період, протягом якого підписнику не надсилаються автоматичні повідомлення. Пауза може бути встановлена у хвилинах, годинах або днях.
Ви можете проміжок часу для паузи, використовуючи опцію «Період часу» (Time period), або до певного часу, використовуючи опцію «До часу» (Till Time).
Виберіть «Період часу» і встановіть паузу між відправкою елементів ланцюжка від 1 хвилини до 24 годин. Використовуйте її в ланцюжку, наприклад, для прогрівання клієнта. Через вказаний час надішлеться наступне повідомлення.
Зверніть увагу: WhatsApp дозволяє надсилати наступне повідомлення після взаємодії з користувачем лише протягом 24 годин.
Також за допомогою елемента «Пауза» можна задавати умову виконання наступного елемента ланцюжка: відправляти завжди або при неактивності підписника.
Елемент «Випадковий вибір»
Налаштуйте відправку випадкових елементів чат-бота, розгалужуючи його сценарій щоб влаштовувати квізи, турніри та A/B тестування.
Перетягніть елемент «Випадковий вибір» (Random choice) на робочу область, з'єднайте його з елементом, від якого починається розгалуження сценарію.
Налаштуйте співвідношення для кожного з варіантів — який відсоток користувачів отримає кожен із варіантів, або розбийте ланцюжок у рівному співвідношенні. Чим вище значення, тим більша ймовірність і тим більше користувачів отримають цей варіант.
Збереження та запуск ланцюжка
Після додавання всіх блоків та перевірки зв'язків між ними збережіть ланцюжок перед виходом. Для цього праворуч зверху натисніть кнопку «Зберегти та відправити собі» (Save and send it to yourself), щоб протестувати ланцюжок і перевірити, чи все працює коректно.
Також ви можете зберегти оновлену версію ланцюжка, залишивши поточну версію без змін. Для цього натисніть «Зберегти ланцюжок як новий» (Save as a new flow). Новий ланцюжок збережеться у розділі «Ланцюжки» (Flows).
В ланцюжку повинен бути хоча б один блок «Повідомлення» або «Дія».
І потім можете натиснути «Зберегти та вийти» (Save and exi).
Аналізуйте результати
Ви можете переглянути загальну кількість надісланих та прочитаних повідомлень та переходів у ланцюжку та окремо для кожного повідомлення на вкладці «Структура бота» (Bot structure).
Ви також можете відстежувати статистику натискань на кнопки в ланцюжку повідомлення. Клацніть цифру на кнопці, щоб подивитися, хто натискав на кнопку.
В статистиці ви побачите кількість кліків та список підписників, які натиснули на кнопку-список.
Оновлено: 27.11.2023
або