Дистанційне навчання (англ. distance learning) — це форма освіти, яка передбачає використання інтернету та сучасних технологій для віддаленого вивчення навчальних матеріалів студентами, тестування їх знань, а також комунікації з викладачами.

Дивіться відео, в якому product manager SendPulse Юрій Кісліцин розповідає, як організувати онлайн-навчання за допомогою освітньої платформи SendPulse.

Чим відрізняється дистанційне навчання від онлайн

Ці два поняття часто взаємозамінюють, оскільки вони передбачають використання тих самих технологій, а також вимагають підключення до інтернету. Однак, незважаючи на явну схожість між термінами, є одна істотна відмінність. Онлайн-навчання має на увазі проведення освітнього процесу в режимі реального часу.

Цей формат вважають продовженням distance learning і його часто називають e-learning, що з англійської означає «електронне навчання». До онлайн-навчання відноситься лекція в Skype, складання іспиту в Zoom, комунікація з тьютором в чаті і так далі.

Процес дистанційного навчання передбачає більше самостійної роботи студентів. Вони переглядають відеозаписи лекцій, читають статті, виконують завдання, вивчають додаткові матеріали та здають тести у будь-який зручний для них час. Далі ви більше дізнаєтесь про дистанційне навчання та ознайомитеся з його технологіями.

Технології дистанційного навчання

Технології дистанційного навчання покликані спростити освітній процес та покращити його якість. З їхньою допомогою тьютори доносять до студентів потрібну інформацію, тестують їх знання, збирають зворотний зв'язок, відповідають на запитання, обмінюються фото, відео та аудіоматеріалами. Вибір інструментів часто залежить від цілей, можливостей, інтересів та переваг всіх учасників освітнього процесу. Умовно можна виділити такі групи технологій дистанційного навчання.

  • LMS (системи керування навчанням). Це серверні та хмарні платформи, що дозволяють створювати навчальні курси та керувати ними. LMS допомагає не лише навчати студентів, а й взаємодіяти з ними, відстежувати процес навчання, видавати сертифікати. Хмарні системи мають особливу популярність, тому що не вимагають установки і прості у використанні. Прикладом такої LMS для створення онлайн-курсів є платформа EDU від SendPulse.
  • Засоби для комунікації. До них належать технології, які допомагають тьютору та студентам взаємодіяти між собою. Наприклад, ставити питання, ділитися матеріалами, залишати відгуки, надсилати виконані завдання тощо. До засобів комунікації дистанційного навчання відносяться email сервіси, месенджери, соціальні мережі, сайти, а також сервіси на кшталт Google Classroom або Zoom.
  • Інструменти гейміфікації. Щоб освітній процес був більш цікавим і незабутнім, часто використовують ігрові елементи. Це можуть бути квізи в чат-боті, вікторини, спеціально розроблені програми і так далі. Інструменти гейміфікації підвищують залучення студентів, а також допомагають урізноманітнити навчання та тестування знань.
  • Онлайн-платформи для розміщення навчальних матеріалів. До них відносяться різні сервіси, на яких можна розмістити освітню інформацію. Наприклад, сайт компанії, відеохостинги на кшталт YouTube, платформи подкастів та багато іншого.

Свобода у виборі місця, часу навчання і навіть технологій навчання робить дистанційну освіту дедалі популярнішою. Особливий попит на нього виник з поширенням Covid-19, коли більшість студентів по всьому світу втратили можливість займатися очно. Тим не менш, незважаючи на величезну і швидко зростаючу популярність дистанційного навчання, у нього крім достоїнств є і недоліки, про які ви дізнаєтеся докладніше в наступному розділі.

Переваги та недоліки дистанційного навчання

Основним плюсом дистанційоного навчання є зручність даного формату для всіх учасників навчального процесу. Тьютор може одночасно навчати сотню людей, перебуваючи вдома, а студент може самостійно обирати час і місце занять. Дистанційне навчання, порівняно із традиційним, значно скорочує щоденні трудовитрати, необхідні на збори та дорогу.

Також варто зазначити, що собівартість віддаленої освіти найчастіше нижча, тому що немає необхідності оплачувати оренду, комунальні послуги, враховувати витрати на організацію занять та купівлю освітніх матеріалів на кшталт книг, посібників, воркбуків тощо. Дистанційне навчання допомагає безперервно підвищувати свою кваліфікацію, поєднувати роботу та навчання, працювати з різноманітними джерелами інформації.

Мінусів у такого формату освіти, звичайно, набагато менше ніж плюсів, проте для деяких вони можуть ставати перешкодою. Дистанційне навчання вимагає високого рівня самоорганізації та регулярної самомотивації. Без цих якостей неможливо просуватися вперед і досягати поставленої мети.

Ще один істотний недолік — мінімальна пряма взаємодія студента та тьютора, що для обох може ставати на заваді під час освітнього процесу. Також є складності в тестуванні знань. Без відеоспостереження важко перевірити, наскільки добре студент засвоїв матеріал і чи самостійно виконував завдання.

Далі ви дізнаєтесь, яким буває дистанційне навчання.

Види дистанційного навчання

Сьогодні існує велика кількість видів дистанційного навчання. Умовно їх можна розділити на великі групи.

  • Синхронне навчання. Група студентів навчається одночасно. Найчастіше синхронне навчання використовується в онлайн-освіті, коли заняття відбуваються в режимі реального часу.
  • Асинхронне навчання. Студенти займаються незалежно один від одного у рамках встановлених дедлайнів. Однак, асинхронне навчання може бути без тимчасових рамок. В цьому випадку студенти займаються за максимально гнучким графіком.
  • Змішана освіта або гібридна. Поєднує в собі синхронне та асинхронне навчання.

У кожній із цих груп можуть існувати такі види дистанційного навчання:

  • відеоконференції;
  • аудіоконференції;
  • вебінари;
  • відеолекції;
  • аудіолекції;
  • лекції у текстовому форматі;
  • презентації;
  • конспекти;
  • кейси;
  • способи радіо та телекомунікації.

Читайте далі і ви дізнаєтеся, на що слід звернути увагу, щоб правильно вибрати систему дистанційного навчання.

Як вибрати систему дистанційного навчання: рекомендації викладачам та студентам

Ось основні чинники, на які варто покладатися студентам під час вибору системи дистанційного навчання.

  • Простота у роботі. Вивчіть інтерфейс, переконайтеся, що для доступу до навчальних матеріалів, виконання завдань, зв'язку з тьютором та відстеження своєї успішності вам не потрібно докладати великих зусиль.
  • Рівень довіри та відгуки. Зверніть увагу на авторитетність ресурсу, де ви плануєте навчатись. Ознайомтеся з відгуками та кейсами інших студентів про курс та викладача. Переконайтеся, що тьютор справді є професіоналом у своїй галузі і ви не витратите час даремно.
  • Вимоги та графік. Ознайомтеся із розкладом занять. Подивіться, чи є дедлайни, чи можна завантажувати уроки, конспекти та презентації, щоб навчатися офлайн. Дізнайтеся, чи потрібні для навчання будь-які додаткові послуги та матеріали.
  • Вартість. Перш ніж купувати той чи інший курс, зверніть увагу, що входить у ціну. Переконайтеся, що вам будуть доступні всі посібники та за них не доведеться платити окремо. Також зверніть увагу на наявність сертифіката. У деяких випадках його потрібно оплачувати окремо або купувати додатковий пакет завдань, що передбачає зворотний зв'язок від тьютора.

У тьюторів в освітньому процесі інші цілі. Тому нижче ми підготували рекомендації щодо вибору системи дистанційного навчання для тих, хто хоче створити власний онлайн-курс та монетизувати його.

  1. Ознайомтеся із платформою. Вивчіть інтерфейс, переконайтеся, що сервіс простий у використанні і доступні всі необхідні функції для роботи. Не поспішайте купувати платний пакет. Уважно вивчіть можливості платформи у демо-версії або на безкоштовному тарифі.
  2. Переконайтеся, що можна використовувати різні формати навчання. Подивіться, чи можна додавати крім відеоматеріалів аудіолекції та конспекти. Різні формати навчальних матеріалів підвищують залучення студентів і роблять освітній процес цікавішим.
  3. Подивіться, чи можна вносити зміни. Переконайтеся, що після створення уроків у своєму курсі їх можна редагувати, змінювати місцями, видаляти чи додавати нові.
  4. Вивчіть функцію тестування знань студентів. Зверніть увагу на простоту створення тестових та перевірочних завдань.
  5. Переконайтеся, що ви зможете відстежувати статистику та моніторити успішність студентів. Це допоможе підвищувати якість ваших курсів та своєчасно виявляти тих, кому потрібна допомога у навчальному процесі.
  6. Вивчіть можливості інтеграції з іншими сервісами. Зверніть увагу на те, чи зможете працювати з месенджерами та чат-ботами, відправляти email розсилки, SMS та web push повідомлення. Щоб автоматизувати продажі, подивіться, чи є можливість налаштування CRM та підключення систем оплати типу LiqPay, Fondy, PayPal.
  7. Подивіться, чи можна додавати модераторів. Працювати з великою кількістю студентів одночасно досить складно, незважаючи на автоматизацію роботи. Щоб відповідати на запитання та коментарі, давати індивідуальний зворотний зв'язок, допомагати учням, що відстають, слід додавати помічників. Тому, під час вибору платформи для створення онлайн-курсів, зверніть увагу на цю функцію та її вартість.
  8. Вивчіть можливість створення сертифікатів. Для студентів сертифікат – це свідчення отримання знань та нагорода за докладені зусилля, а для тьютора – спосіб просування курсу та себе як фахівця. Тому перш ніж вибрати ту чи іншу платформу, обов'язково подивіться, чи є можливість створення персоналізованих сертифікатів.
  9. Переконайтеся, що є служба підтримки. Після створення та запуску онлайн-курсу можуть виникати труднощі на різних етапах роботи. Щоб упоратися з ними та не втратити студентів, переконайтеся, що на вибраній платформі є фахівці, до яких ви можете звернутися.

Дистанційне навчання має безліч переваг як для студентів, так і для тьюторів, незважаючи на те, що вимагає чималих зусиль від усіх учасників освітнього процесу. Використовуйте можливості distance learning разом з Академією SendPulse, щоб отримати нові навички, підвищити рівень кваліфікації або змінити спеціальність у сфері інтернет-маркетингу. А якщо ви плануєте створити крутий освітній проект, просувати себе як професіонала та монетизувати знання, тоді переходьте за посиланням та спробуйте безкоштовну платформу SendPulse для створення онлайн-курсів.

Оцініть, наскільки стаття була корисною "Дистанційне навчання"

Оцінка: 5 / 5 (2)

Нове

Почніть користуватися сервісом SendPulse прямо сьогодні

Якщо вас цікавить, що таке "Дистанційне навчання", вам може бути цікавий наш сервіс розсилок.