E-learning (з англ. електронне навчання) — це навчання, яке передбачає передачу та отримання знань через інтернет та цифрові технології.

Дивіться відео, в якому Юрій Кісліцин, product manager у SendPulse, розповідає про можливості платформи для створення онлайн-курсів.

Чим e-learning відрізняється від дистанційного навчання?

Сьогодні ці два терміни використовують як синоніми, оскільки в обох випадках для організації навчального процесу застосовують комп'ютери, смартфони, планшети та інші цифрові пристрої. Однак, e-learning — це більше методика навчання, тоді як distance learning є формою навчання. Тому, електронна освіта далеко не завжди має на увазі віддалене здобуття знань.

Наприклад, тьютор під час очного навчання може використовувати технології e-learning, щоб проілюструвати теоретичний матеріал своїм студентам за допомогою відео чи фото. Це підвищує залученість учнів, покращує якість знань і робить освітній процес максимально цікавим. Читайте далі, щоб ознайомитись з іншими перевагами e-learning.

Переваги та недоліки електронного навчання

E-learning має ряд переваг як для очної, так і дистанційної форм освіти. Насамперед, електронне навчання надає зручний доступ до освітніх матеріалів. Якщо студент з будь-яких причин пропустить заняття, він може ознайомитись із презентацією або відеозаписом уроку вдома.

Деякі викладачі впроваджують онлайн-трансляції навчального процесу, щоб учні могли здобувати знання незалежно від місця свого перебування. Зручний доступ до навчання значно розширює можливості освітнього процесу та надає свободу дій як для тьютора, так і для кожного студента.

Друга важлива перевага e-learning — це гнучкість побудови освітнього процесу. У разі неможливості проведення уроків очно, у тьютора та студентів завжди є варіант організувати заняття дистанційно. При цьому викладач може проводити заняття як у режимі реального часу, наприклад у Zoom, так і викладати записи уроків та текстові матеріали до них на спеціальному ресурсі, наприклад, на LMS-платформі на кшталт EDU від SendPulse (LMS з англ. — система управління навчанням ), YouTube, Google Drive та інших майданчиках.

Третій плюс електронного навчання — широке охоплення. Зручний доступ до освітнього процесу дозволяє студентам вибрати форму навчання, місце та навіть час. Тому технології e-learning дозволяють навчати та тестувати знання тисяч студентів одночасно.

Ще одна важлива, але далеко не остання перевага e-learning, — це можливість практикувати знання та навички за допомогою симуляторів, додатків, тестів.

Однак, незважаючи на низку переваг, електронне навчання має деякі недоліки. Якщо говорити про застосування e-learning у дистанційній освіті, то студенти часто відчувають нестачу особистого контакту. Нестача живої взаємодії з тьютором для багатьох стає причиною зниження успішності та мотивації у навчанні.

Ще один мінус — технічні вимоги та навички. Наприклад, щоб викладати курс онлайн, тьютору необхідний доступ в інтернет, техніка для зйомок і знання, як її використовувати. Студентам у цей же час потрібне стабільне інтернет-з'єднання, а також смартфон, планшет, комп'ютер або ноутбук для перегляду та завантаження навчальних матеріалів.

У наступному розділі ви дізнаєтесь, яким має бути електронне навчання.

Принципи якісного електронного навчання

E-learning може бути як ефективним інструментом освіти, так і серйозною перешкодою на шляху до отримання знань. Ознайомтеся із принципами якісного електронного навчання.

 • Якість освітніх матеріалів — це перший та найголовніший принцип якісного e-learning. Важливо, щоб інформацію було викладено послідовно, а всі навчальні матеріали курсу, такі як фото, відео, аудіозаписи, конспекти, презентації були інформативними, зрозумілими та якісними.
 • Мультиформатність. Допомагає підтримувати залученість студентів протягом усього освітнього процесу незалежно від складності теми, а також дозволяє краще донести інформацію. Мультиформатність передбачає використання та чергування різних інструментів, наприклад аудіозаписів, текстових матеріалів, відеозаписів, презентацій.
 • Простота та доступність. Всі навчальні матеріали курсу мають бути доступні студентам та прості у використанні. Наприклад, якщо тьютор використовує LMS платформу для дистанційної освіти, то у всіх учнів має бути доступ до неї. Більш того, важливо, щоб їм не потрібно було заповнювати десятки полів для реєстрації, довго шукати файл з уроками або кнопку завантаження матеріалів. Складнощі з доступом часто стають причиною низької залученості, втрати зацікавленості та відсіювання студентів.
 • Результативність. Кожен курс має ключову мету, досягти якої можна тільки якщо просуватися до неї поетапно, крок за кроком вирішуючи поставлені проміжні завдання. Тому навчальний курс завжди важливо розбивати на частини, між якими студенти закріплюватимуть пройдений матеріал за допомогою практичних завдань та тестів.
 • Персоналізація. Якісне електронне навчання потребує чіткого орієнтування на цільову аудиторію. Рівень підготовки, необхідний для проходження курсу, та складність освітнього матеріалу мають великий вплив на успішність та мотивацію студентів у навчанні. Тому якісне e-learning — це завжди персоналізований підхід до учнів та їх сегментація залежно від рівня знань та навичок.
 • Соціалізація. Принцип, який має на увазі взаємодію студентів між собою та з тьютором. Це можуть бути групи або чати обговорень, де студенти ставлять питання, діляться своїми думками про уроки та досягнення, підтримують одне одного. Соціалізація підвищує мотивацію студентів у навчанні, допомагає надати підтримку тим, хто цього потребує, і головне, дозволяє зібрати зворотний зв'язок для покращення курсу та підвищення його якості.

Далі ви дізнаєтеся, як, покладаючись на ці принципи, грамотно впровадити технологію e-learning.

Як впровадити технологію e-learning?

Ознайомтеся із основними кроками впровадження технології електронного навчання.

 1. Встановіть ціль. Щоб освітній процес був максимально ефективним, чітко визначте напрямок. Подумайте, яку інформацію ви хочете донести до студентів, що вони мають зрозуміти, чому навчитися. Для встановлення цілі використовуйте модель SMART.
 2. Вивчіть цільову аудиторію. Зберіть якнайбільше інформації про своїх студентів. Складіть портрет цільової аудиторії. Пропишіть вік, стать, інтереси, захоплення, дізнайтесь бажані для спілкування месенджери та соціальні мережі.
 3. Виберіть формати навчальних матеріалів та складіть план. На основі портрета цільової аудиторії оберіть релевантні формати освітніх матеріалів. Це можуть бути подкасти, фото, конспекти, відео. Використовуйте кілька форматів, щоб краще донести потрібну інформацію та підтримувати зацікавленість студентів протягом усього навчального процесу. Далі складіть докладний навчальний план. Підготуйте зміст уроків, тести та перевірочні завдання, пропишіть дедлайни.
 4. Продумайте комунікацію. Проаналізуйте цільову аудиторію, щоб вибрати відповідні канали для взаємодії зі студентами. Наприклад, ви можете використовувати для обговорень закриті групи в Facebook і канали в Telegram, а також задіяти чат-боти в месенджерах для автоматизації прийому проектних завдань і відповідей на поширені питання. У SendPulse є безкоштовний конструктор чат-ботів, який дозволяє розробити віртуального помічника без знання коду чи інших спеціальних навичок.
 5. Зробіть навчальні матеріали доступними для студентів. Якщо ви навчаєте студентів у очному форматі, дозвольте їм завантажувати презентації та конспекти, повторно переглядати відео та фото. Доступ до навчальних матеріалів можна надати через чат-бота в Telegram, Instagram, Facebook Messenger, Google Drive, YouTube, Google Подкасти та інші інструменти. У разі використання e-learning для дистанційного навчання, виберіть зручну і надійну LMS платформу.

Для досягнення бажаних результатів у навчанні за допомогою e-learning головне ретельно продумати та організувати освітній процес, будь він очним чи віддаленим. Починати завжди складно, але ми впевнені, що у вас все вийде. Використовуйте рекомендації з цієї статті для впровадження електронного навчання. А якщо ви плануєте створити свій перший дистанційний курс, то перегляньте це відео з покроковим керівництвом.

Читайте більше про e-Learning в нашому блозі

Відеоконтент в онлайн-курсах: як підвищити залученість та зробити навчання цікавішим
Відеоконтент в онлайн-курсах: як підвищити залученість та зробити навчання цікавішим

У статті докладно розберемо, як створювати відео для онлайн-курсів, та розглянемо найкращі практики та прийоми, які допоможуть підтримувати цікавість учнів. Ми покажемо інструменти та методи, як зробити уроки більш інформативними та захоплюючими.

7 найкращих способів підвищити залучення онлайн-студентів
7 найкращих способів підвищити залучення онлайн-студентів

Розглянемо, що таке залучення студентів, і дізнаємося сім способів, як підвищити залучення студентів під час навчання онлайн.

Яка платформа для онлайн-курсів підійде вашому бізнесу
Яка платформа для онлайн-курсів підійде вашому бізнесу

У цій статті ми дізнаємося, як правильно підібрати під свої цілі готовий сервіс, а також розглянемо 12 найкращих платформ для онлайн-навчання.

Як створити чат-бот для сфери освіти
Як створити чат-бот для сфери освіти

Зі статті дізнаєтеся, чим може бути корисним чат-бот для освіти, розбираємо поради та кращі приклади і як розробити власний освітній чат-бот без навичок програмування.

Вибір платформи для онлайн-школи
Вибір платформи для онлайн-школи

Розкажемо про критерії вибору платформи для онлайн-школи. Пояснимо, на що звертати увагу. Наведемо 9 кращих платформ для онлайн-школи та інші корисні сервіси.

Що таке LMS та як підібрати собі LMS-систему
Що таке LMS та як підібрати собі LMS-систему

У статті розберемо різновиди LMS, розповімо про можливості та критерії вибору такого програмного забезпечення, а також поділимося нашим рейтингом систем, які підходять і для навчання персоналу, і для створення платних тренінгів.

Оцініть, наскільки стаття була корисною "E-learning"

Оцінка: 5 / 5

Нове

Почніть користуватися сервісом SendPulse прямо сьогодні

Якщо вас цікавить, що таке "E-learning: переваги та недоліки", вам може бути цікавий наш сервіс розсилок.