Корисні інструменти

Що таке хостинг та як вибрати його тип залежно від сайту

12 minutes

Що таке хостинг та як вибрати його тип залежно від сайту

Зі статті ви дізнаєтеся, що таке хостинг сайтів і як він працює, які переваги та недоліки кожного з типів хостингу. А головне — зможете визначитися, який хостинг вибрати під свій проєкт. Адже від цього значною мірою залежить ефективність технічної роботи сайту, задоволеність відвідувачів та SEO-просування.

Що таке хостинг сайтів

Хостинг — це оренда ресурсів на сервері провайдера для розміщення інформації користувача.

Термін походить від англійської host, що означає «господар, який приймає гостей». Хостинг-провайдер надає свої дискові ємності та обчислювальні потужності в оренду користувачам. Його послуги можна порівняти з цифровим готелем, де здаються номери різного розміру на термін зручний для клієнта.

Принципи роботи хостингу

Для початку нагадаємо, що таке сайт. Це тека з файлами, у яких міститься весь контент — зверстані сторінки, фотографії, тексти, відео. Якщо ввести адресу (домен) у рядок пошуку, браузер направить на основну сторінку, до якої прив’язані всі інші файли.

Щоб читачі мали цілодобовий доступ до інформації на сайті, ресурс має розміщуватися на потужному комп’ютері з безперебійним доступом до мережі — сервера.

Як працює хостинг
Як працює хостинг

Клієнт отримує у своє розпорядження частину пам’яті на диску та необхідні обчислювальні потужності. Це може бути як невеликий шматочок сервера, так і ціла машина.

На хостингу розташовуються сайти, блоги, форуми, інтернет-магазини з будь-якої тематики, крім заборонених законом та правилами провайдера, що прописано в публічній оферті. Здебільшого до «заборонки» зараховують порнографію, продаж наркотичних засобів, поширення піратського контенту тощо.

На великих різновидах хостингу — таких як VPS або виділений сервер — не тільки розміщують сайти, а й зберігають файлові архіви та працюють із ресурсомістким програмним забезпеченням, якому не вистачає потужності звичайного комп’ютера, створюють поштові та інші сервіси.

Відмінність хостингу від домену

Незнайомі із цими термінами люди іноді плутають їх. Це й зрозуміло, адже хостинг і домен працюють у парі: сайт може бути в мережі лише за наявності обох компонентів. Проте це різні поняття.

Нагадаємо, хостинг — це серверні потужності для зберігання та обробки файлів сайту. Найчастіше послуги хостингу беруть на рік, але клієнти можуть оплачувати сервіс як щомісяця, так і купити абонемент відразу на кілька років.

Домен — це адреса сайту в інтернеті, як-от sendpulse.ua. Набираючи комбінацію латинських букв та точок, ви повідомляєте браузеру, на якому сервері шукати сайт. Домен орендують на строк від року до десяти.

Що таке домен
На скрині показано, що таке домен і де він розташовується

Типи хостингу

Від типу хостингу залежить кількість ресурсів: обсяг жорстких дисків та оперативної пам’яті, а також потужність та кількість ядер процесора. Водночас кожен тип хостингу фізично розміщується на сервері.

Віртуальний хостинг

Принцип роботи віртуального хостингу
Принцип роботи віртуального хостингу

Віртуальний хостинг — це найпростіший і недорогий спосіб розмістити сайт у мережі.

Ще одна назва такого хостингу — shared, що означає загальний. Термін відбиває принцип роботи такого хостингу: ресурсами процесора та оперативної пам’яті клієнти користуються спільно. Але кожен отримує окремий обліковий запис із клієнтською панеллю, невеликою ділянкою пам’яті для зберігання файлів та кількома відсотками обчислювальної потужності для їхньої обробки.

Провайдери пропонують хостингові тарифи для різної кількості сайтів — від одного до необмеженої кількості. Чим більше сайтів, тим дешевше коштуватиме хостинг для кожного.

Переваги

 • Доступна ціна. Це найдешевший різновид хостингу — 10–80 доларів на рік.
 • Простота в управлінні. Клієнт отримує інтуїтивно зрозумілу панель із необхідним набором інструментів. Завдяки цьому можна швидко навчитися керувати сайтом, навіть якщо цього ніколи не робив.
 • Усі налаштування та технічні роботи виконує провайдер. Клієнт адмініструє лише свій сайт, не занурюючись у подробиці функціонування хостингу.

Недоліки

 • Мало ресурсів. Зазвичай клієнт отримує кілька гігабайтів пам’яті для розміщення сайту та кілька відсотків обчислювальної потужності. Сайту-візитці цього вистачить, але великий інтернет-магазин уже вимагатиме набагато більше місця.
 • Не можна встановити своє програмне забезпечення. Віртуальний хостинг має набір інструментів, який визначає провайдер. Комплект переважно стандартний, але може трохи відрізнятися залежно від постачальника хостингу. Здебільшого це FTP-менеджер, MySQL для керування базами даних, інструменти для керування PHP-версіями, створення поштових скриньок, резервного копіювання, встановлення антивірусів, конструктор сайтів та інші компоненти. Зазвичай клієнтам вистачає базового пакета для роботи, але встановити якусь спеціалізовану програму, на жаль, не вдасться.
 • Вплив сусідніх облікових записів. Провайдери роблять усе, що залежить від них, щоб кожен клієнт працював у відведених йому рамках. Але сама архітектура загального різновиду хостингу має особливості. Так, підвищення навантаження на один сайт провокує уповільнення роботи всього сервера, а разом із ним усіх сайтів, розміщених на ньому.
 • Розміщувати можна лише справні сайти. Провайдери забороняють використовувати віртуальний хостинг для зберігання файлів, резервних копій та будь-яких інших даних, які не використовуються сайтом.

VPS-хостинг

Що таке VPS-хостинг
Що таке VPS-хостинг

VPS (virtual private server — віртуальний приватний сервер) — виділена ділянка реального сервера, що імітує автономний комп’ютер. За допомогою віртуалізації фізична машина поділяється на кілька частин, кожна з яких працює окремим сервером. На одному потужному комп’ютері може розміщуватися кілька десятків віртуальних серверів.

Віртуалізація — спосіб поділу одного реального комп’ютера на кілька віртуальних. Кожна віртуальна машина працює автономно, має свою власну операційну систему та використовує лише виділену для неї частину обладнання сервера. Технологія реалізується за допомогою спеціального програмного забезпечення.

Чим VPS відрізняється від віртуального хостингу? Для реалізації використовуються різні технології. Якщо навести просту аналогію, то віртуальний хостинг — це один спільний комп’ютер, на якому зберігається багато тек, захищених паролем. Кожен користувач має свою теку, він знає пароль тільки від неї й може працювати виключно в ній. VPS — це власний окремий комп’ютер, але не справжній, а віртуальний — розміщений усередині реального фізичного сервера поруч з іншими віртуальними комп’ютерами.

На віртуальному сервері можна як розміщувати сайти, так і зберігати масивні робочі файли, встановлювати ресурсомістке ПЗ, організовувати центри управління щодо різноманітних сервісів.

У віртуального сервера в середньому більше дискового простору та обчислювальної потужності, тому на нього часто переходять клієнти, проєкти яких уже не вміщуються на віртуальному хостингу.

Наприклад, обсяг пам’яті на жорсткому диску для клієнтів віртуального хостингу коливається в межах від 1 до 50 гігабайтів, а на VPS — від 35 до 400 гігабайтів.

Але це тягне за собою й додаткові витрати — хороший бюджетний сервер коштує від 70 доларів на рік, вартість потужніших комплектацій може сягати 350 доларів на рік і вище.

Переваги

 • Більше свободи в управлінні. Можна встановлювати потрібне програмне забезпечення, виконувати індивідуальні налаштування під проєкт. Ці можливості не безмежні, але тут, на відміну від віртуального хостингу, вони є.
 • Більше автономності. На ваш хостинг не впливають навантаження сусідів — ви працюєте так, начебто це окремий сервер.
 • Хороший вибір для невеликих компаній. Потужний та швидкий хостинг, доступний за ціною для малого та середнього бізнесу.

Недоліки

 • Вища ціна. У порівнянні з віртуальним хостингом коштує значно дорожче.
 • Складніше в управлінні — потрібно знати, як адмініструвати сервер. Зазвичай провайдер пропонує безплатно встановити операційну систему та панель управління, але далі все доведеться робити самотужки. Втім, якщо самостійно керувати сервером ви не можете або не хочете, можете замовити платну послугу в того ж провайдера.
 • Неможливість встановити унікальне ПЗ. Засоби віртуалізації, за допомогою яких працює VPS, накладають свої обмеження — клієнтське програмне забезпечення може виявитися несумісним з операційною системою. Скажімо, програмна віртуалізація передбачає, що операційні системи клієнта мусять збігатися з основною системою сервера. Якщо це Linux, ви вже не зможете поставити ні Windows, ні програми, написані під неї. Така ситуація виникає нечасто, втім, потрібно заздалегідь уточнювати, чи вдасться встановити потрібні програми на VPS.

Виділений сервер

Хостинг для великого бізнесу
Фізичний сервер — вибір послуги хостингу для великого бізнесу

Виділений сервер або, як його ще називають, фізичний — це цілий комп’ютер, який користувач орендує повністю. Клієнт може встановлювати на нього будь-які програми та розгортати будь-які проєкти. Орендар не обмежений нічим, крім законодавства та фізичних можливостей сервера — а вони величезні.

Це найпотужніший і найдорожчий з усіх видів хостингу, який беруть під великі проєкти — маркетплейси, файлообмінники, соцмережі, відеохостинги. Їх використовують для роботи охоронних систем, банків, транспортних мереж та інших завдань, для яких важлива висока продуктивність обладнання.

Переваги

 • Найпотужніший з усіх видів хостингу. Машину комплектують на замовлення клієнта, тому можна поставити жорсткі диски об’ємом у кілька терабайтів, будь-який процесор і карту оперативної пам’яті.
 • Повна свобода в управлінні. Клієнт може встановлювати на сервер будь-які програми та операційні системи, розміщувати великі інтернет-платформи, експериментувати з налаштуваннями.

Недоліки

 • Дорожнеча. Найвища ціна, в порівнянні з попередніми пропозиціями. Вартість добре укомплектованого сервера може сягати півтори тисячі доларів за рік і більше. Втім, для бізнесу це рентабельна інвестиція.
 • Складність в управлінні. Клієнт отримує чистий комп’ютер, іноді із встановленою на запит системою. Далі провайдер займається лише технічними питаннями — стежить за справністю заліза і створює умови для його роботи. Усе адміністрування лягає на плечі клієнта. Це непросте завдання, тому доведеться наймати адміністратора або платити за цю роботу провайдеру.

Щоб спростити розуміння різниці між трьома попередніми типами хостингу, проведемо аналогію із торговими місцями. Уявіть собі торговий центр на кшталт критого ринку, де зосереджено багато дрібних торгових боксів. Усе, що в них можна зробити, — розмістити товар, поставити стілець для продавця і встромити в розетку чайник. Це схоже на загальний (віртуальний) хостинг.

Далі. Великий торговельний центр із магазинами, ресторанами, салонами краси. Кожному орендарю виділяють достатньо площі, завдяки чому він може організувати місце для адміністратора і створити свій інтер’єр. Це повноцінний магазин, просто він не стоїть окремо, а розміщений усередині величезного приміщення. Це VPS.

А от якщо ви орендували цілий торговий центр, де можете зробити будь-який ремонт і поставити будь-які магазини, кінотеатри, батути і взагалі все, що душа забажає, — це виділений сервер.

Хмарний хостинг

Що таке хмарний хостинг
Що таке хмарний хостинг

Хмарний хостинг — це нова технологія реалізації хостингу. Декілька серверів об’єднують потужності в єдиний кластер, створюючи хмарну систему — і вже звідти роздається хостинг.

Система гнучка та надійна, оскільки сервери страхують один одного. Якщо один комп’ютер вийде з ладу, дані продублюють інші машини. Це зменшує ризик втратити сайт через технічні збої.

Хмарний хостинг надає аналоги віртуального та VPS-хостингу зі схожими показниками об’єму дисків та потужності. Водночас технологія дає змогу підключати необмежену кількість серверів та розширювати хостинг доти, доки в самого провайдера є достатньо ресурсів.

Оскільки ми вже почали аналогію з торговими місцями, спробуймо уявити, як виглядав би хмарний магазин? Подібним чином організовано роботу торгових марок у супермаркеті. Наприклад, візьмемо умовного виробника сирів. У нього немає свого фірмового магазину, товари розосереджені мережею супермаркетів. Якщо одна з точок раптом закриється — не страшно, товар розподілять на інші об’єкти й торгівля продовжиться.

Переваги

 • Гнучкість та простота в масштабуванні. Клієнт може регулювати обсяг споживаних ресурсів та платити лише за них. Це дуже зручно, якщо ви не знаєте, скільки місця знадобиться під проєкт або трафік періодично змінюється.
 • Можливість дістати послугу безплатно. Деякі великі компанії, такі як Google, пропонують безкоштовні тривалі тестові періоди для хмарного хостингу або навіть дають безоплатні тарифи з можливістю використовувати невеликий обсяг пам’яті.
 • Надійність. Ефективна система резервного копіювання та відновлення даних.
 • Простота в управлінні. Усі налаштування займає провайдер — клієнту залишається тільки викласти проєкт на хостинг і вести його.

Недоліки

 • Ризик витоку конфіденційної інформації. Дані клієнта зберігаються відразу на кількох серверах, що створюють мережу, їх обслуговує штат працівників. Дістати доступ до даних може будь-хто з них, тому залишається покладатися лише на порядність персоналу.
 • Ризик раптово втратити вже розкручений сайт і всі дані. Хмарні хостинги мають більш суворі обмеження щодо розміщення сайтів. Якщо за контент на інших різновидах хостингу відповідає лише вебмайстер і провайдер може вживати заходів лише у відповідь на скарги користувачів, то хмарні сервіси самостійно відстежують сайти та залишають за собою право блокувати облікові записи без жодних пояснень.

Таким займаються не всі сервіси, тому перед вибором потрібно ретельно вивчити відгуки користувачів. Скажімо, сайт vps.ua, який на додаток до інших послуг надає в оренду хмарні VPS.

Безоплатний хостинг

Отримати хостинг безкоштовно можна двома способами:

 1. На спеціальному сервісі з конструктором сайтів, де можна безплатно створити простенький сайт та дістати домен із хостингом у подарунок. Наприклад, така опція є у Wix.
 2. Деякі провайдери поряд із платними послугами надають невеликий безоплатний тариф для одного сайту, щоб клієнт міг перевірити роботу хостингу.

Такий хостинг беруть для тестування, навчання, публікації пробних сайтів, невеликих особистих блогів. Для серйозних вебресурсів, а тим більше інтернет-магазинів, брати не рекомендуємо через його ненадійність і малу кількість ресурсів.

З технічної точки зору це загальний (віртуальний) хостинг, він має ті ж характеристики, тільки безплатний.

Багато охочих отримати хостинг безкоштовно
Багато охочих отримати хостинг безкоштовно

Переваги

 • Безплатний. Мабуть, це єдина перевага.

Недоліки

 • Обмеженість у ресурсах. Клієнту видають мінімальний мінімум місця під сайт. Якщо потрібно розширитися, доведеться заплатити.
 • Приховані оплати. Багато інструментів та можливостей можна під’єднати лише за додаткову плату. Іноді платний віртуальний хостинг коштує дешевше, ніж «безкоштовний».
 • Негарні домени третього рівня на сервісах із конструкторами, як-от: example.wix. Відразу видно, що сайт зроблений на безплатному сервісі, що не додає престижу бізнесу.
 • Обмеження з тематики. Йдеться не лише про стандартні обмеження, прописані в публічній оферті (заборонено розміщувати порносайти, фішингові сайти, казино, фінансові піраміди, ігрові сайти тощо). Деякі провайдери надають безплатний хостинг лише під освітні, благодійні та інші проєкти, які вирішили підтримати. Часто заборона стосується будь-якої комерції — на безкоштовному тарифі можна розмістити лише особисті некомерційні сайти.
 • Низька швидкість. Через величезну кількість сусідів сайти на безплатних хостингах завантажуються набагато повільніше.
 • Проблеми з просуванням. Через низьку якість хостингу сайт складно вивести в топ пошукових систем.
 • Неможливість «переїзду». Права на матеріали часто залишаються за провайдером, клієнт не може забрати та перенести сайт.
 • Немає реальної техпідтримки. Оператори передусім відповідають на запити клієнтів, які обслуговуються на платній основі. Користувачам безплатних тарифів увага приділяється за залишковим принципом: їм можуть відповісти через тиждень, надсилати відписки або взагалі ігнорувати звернення.
 • Нав’язлива реклама провайдера на сайтах клієнтів. Насамперед це згадки про сервіс у домені, футері, фавіконі. Також сюди належать і рекламні банери, які розміщують інші рекламодавці. Скажімо, косметична компанія платить сервісу за розміщення реклами, а той вставляє її на сайти клієнтів. Зазвичай провайдер це не погоджує — користувач мусить змиритися з рекламою на своєму сайті.

Як хостинг впливає на просування

Хостинг — один із чинників, що впливають на просування сайту в пошукових системах та серед клієнтів. На перший погляд, його роль не завжди помітна, але неувага до вибору хостингу може стати палицею в колесі, яка суттєво ускладнить роботу SEO-фахівцям.

На які показники треба звернути увагу насамперед?

Швидкість завантаження сайту

Від потужності хостингу залежить швидкість завантаження сайту — одного з ключових показників у ранжуванні в пошукових системах, який безпосередньо впливає на просування. До того ж, якщо клієнту доводиться довго чекати на відгук сторінки, швидше за все він згорне вкладку й піде до конкурента на швидший ресурс.

Чудово, якщо крім продуктивного обладнання провайдер має ще й модуль PageSpeed від Google, який встановлюється безпосередньо на сервер. Він допомагає збільшити швидкість завантаження сайту в пару кліків.

Показник безперервної роботи сервера сайту

Пошукові системи періодично заходять на сайт, щоб перевірити, чи він доступний для користувачів. Чим частіше сайт недоступний, тим нижча його позиція у видачі.

Після оренди хостингу потрібно постійно відстежувати uptime — це показник доступності сайту, який обчислюється у відсотках. Напевно, вебмайстри та провайдери мріяли б про 100 %, якби це було можливо. Але в будь-якого обладнання трапляються збої, воно потребує технічного обслуговування, тому жоден сервер не може роками працювати без невеликих періодів відключення.

Оптимальний показник uptime — 99.9 %. Здається багато, але ця цифра передбачає вимкнення сервера на 8 годин і 45 хвилин на рік.

Якщо uptime нижче 98 %, сайти розміщені на цьому хостингу, мають менше шансів вийти в топ.

Зверніть увагу! Uptime багатьох провайдерів можна дізнатися в рейтингу.

Відстежувати показник можна за допомогою безплатного сервісу UptimeRobot: він регулярно перевіряє сайт, а коли той недоступний, надсилає повідомлення на пошту. Це дає змогу відстежувати якість послуги та миттєво зв’язуватися з провайдером для усунення проблем.

Безпека сайту

Здебільшого сайти зламують через їхню вразливість. Захист даних мусить забезпечувати передусім вебмайстер, але це може зробити і провайдер:

 • Надати інструменти для безпеки — вбудовані антивіруси, а також можливість відновити резервні копії, SSL-сертифікати.
 • Постійно оновлювати програмне забезпечення та підтримувати актуальні версії програмного забезпечення.
 • Забезпечити компетентну цілодобову техпідтримку. Якщо політика провайдера послуги хостингу передбачає блискавичну відповідь на запит клієнта, то клієнту буде набагато комфортніше. У разі непередбачених збоїв швидкість реакції супорта означає багато — для інтернет-магазину кожна хвилина вимушеного простою означає збитки.

Якщо сайт заражений вірусами або постійно лягає під DDoS-атаками, страждає репутація бренду в очах покупців, сайт песимізується в пошукових системах.

Який хостинг вибрати

Тож який хостинг вибрати під проєкт?

Вибір хостингу залежить від завдань та потреб сайту. Підсумуємо:

Віртуальний хостинг годиться для підприємців-початківців. Тут можна розміщувати невеликі візитки, лендінги, блоги.

Віртуальний сервер (VPS) підійде для малого та середнього бізнесу — він цілком бюджетний, водночас більш надійний та ресурсний.

Виділений сервер найчастіше обирають представники середнього та великого бізнесу — він досить дорогий, але інвестиція окупається. На ньому можна розмістити великий сайт із великою кількістю відвідувачів, скажімо, інтернет-магазин.

Хмарний сервіс є ефективним для невеликих проєктів, але потрібно уважно підбирати постачальника послуги, оскільки ця технологія передбачає велику залежність клієнта від провайдера.

Безплатний хостинг бізнесу не рекомендується, окрім випадків, коли потрібно щось протестувати.

Також для наочності ми підготували таблицю з описом основних характеристик хостингу.

Тип хостингуНадійністьБезпекаПотужністьВартість, доларів на рікПростота в управлінні
Віртуальний++++++10–80++++
VPS+++++++++70–350+++
Виділений сервер++++++++++++400–1500++
Хмарний++++++++0–600++++
Безоплатний+++умовно безоплатно++++

Чи можна змінити тип хостингу

Що робити, якщо проєкт виріс із хостингу, на якому стартував? Переїзд з одного тарифу на інший у рамках одного провайдера не проблема. Техпідтримка «перевезе» дані клієнта на нове місце та допоможе з налаштуваннями.

Перенести сайт або інші дані на хостинг іншого провайдера трохи довше та складніше, але також можна.

Також врахуйте, що послуга найчастіше оформляється на рік — так і вигідніше, і не доведеться щомісяця займатися платіжками. Якщо ви в перший місяць зрозуміли, що хостинг занадто великий або навпаки — на ньому не вистачає місця, — доведеться або чекати на термін закінчення послуги, або домовлятися з провайдером про зміну тарифу й робити перерахунок.

Щоб уникнути цього, беріть тестовий період, або спочатку оплачуйте послугу помісячно. Якщо після «примірки» стане зрозуміло, що обраний тариф не підходить, його простіше буде змінити. Брати хостинг на рік варто вже після того, як ухвалите остаточне рішення.

Нагадуємо, що розвиток бізнесу залежить від правильної стратегії та надійної технічної бази та бажаємо, щоб ваш вибір завжди був вірним!

Дата публікації:

12 Вер. 2022

Богдана Гайворонська

Контент-маркетолог хостинг-провайдера та реєстратора доменних імен Cityhost.ua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Середня оцінка: 0/5
Всього голосів: 0
Поділитися:
Twitter