Маркетинг та продажі

Бізнес у селі: ідеї, поради та секрети ефективного маркетингу

11 minutes
Бізнес у селі: ідеї, поради та секрети ефективного маркетингу

Хтось мріє про життя у великому місті, а хтось реалізує власні амбіції у сільській місцевості й розвиває власну громаду. Хочете так само? Розглянемо ідеї для бізнесу у селі, а також підкажемо, де шукати фінансування і як просувати власну справу.

Переваги бізнесу в селі

Хочемо розвіяти стереотипи: життя в селі — це не лише «порпання у землі». Тож і бізнес не обов’язково має бути пов’язаний з агровиробництвом чи з тваринництвом. Можна впроваджувати будь-які бізнес-ідеї: від нішевих продуктів харчування до інноваційних амбітних проєктів у сфері енергетики чи IT.

Бізнес в селі ще «на старті» дає відчутні переваги:

  • Невелика кількість конкурентів. У більшості сфер бізнесу — особливо не пов’язаних з традиційним сільським промислом — можна стати першим або одним з небагатьох. Це дає змогу встановлювати власні умови та формувати вигідні для себе ціни.
  • Багато грантів. Держава та світові партнери, а також великі корпорації інвестують у бізнес в селі. Знайти доступні грантові програми легко. Щоправда, вони переважно стосуються якраз-таки традиційних варіантів заробітку: вирощування, перероблення, виробництва с/г продукції.
  • Доступність технологій. Можна жити та вести власну справу у селі без відриву від здобутків технічного прогресу. А якщо ви хочете вести бізнес на власному подвір’ї, можна стати енергонезалежним завдяки встановленню сонячних панелей.
  • Недорога оренда і ресурси: людські та матеріальні. У селі нижча вартість оренди землі та приміщень. Можна домовитись з місцевими виробниками про постачання матеріалів на взаємовигідних умовах. Очікування щодо оплати праці теж нижчі у порівнянні з великими населеними пунктами.
  • Потенційно високий попит на продукцію. Якщо ви вирішили працювати у ніші «еко», зараз сприятливий час. Традиційні, корисні крафтові продукти, виготовлені в екологічно чистих умовах мають попит в Україні та за кордоном.

Так, Тетяна Чернікова заснувала в Полтавській області бренд Food for you: це виробництво консервованих страв з місцевих продуктів. Компанія позиціонує продукцію так: «смачна їжа для захисників і мандрівників».

Сучасні консерви з сільських продуктів. Джерело
Сучасні консерви з сільських продуктів. Джерело

Якщо ви тільки думаєте почати власну справу, читайте наш корисний гайд.

Основні види бізнесу в селі

Сучасні умови дають змогу реалізувати в селі як традиційні ідеї — як-от, вирощування культур, — так і надсучасні. Розглянемо очевидні та нетрадиційні варіанти бізнесу в селі 2024.

Агробізнес

Споживачі цінують якісні натуральні продукти й готові за це платити. Спробуйте дослідити нішу вирощування фруктів та овочів без використання пестицидів. Знадобляться великі інвестиції на початку, але сертифікація відкриє двері до преміального ринку та до співпраці з закладами й виробниками.

Чому не сіяти зернові? Бо ви не зможете конкурувати з агрохолдингами у традиційних нішах. Спробуйте вирощувати нішеві культури: спаржу, мікрогрін, гриби тощо.

Власні теплиці — теж хороша бізнес-ідея для села. Розгляньте можливість застосування гідропоніки — сучасного методу вирощування рослин без ґрунту, який дає змогу економити ресурси та діставати високі врожаї.

Тваринництво

Виробництво молока та молочних продуктів — це класичний напрямок агробізнесу, який завжди буде актуальним. Зверніть увагу на породи корів з високою продуктивністю та якістю молока. Впроваджуйте сучасні технології догляду за тваринами та перероблення молока, щоб підвищити ефективність та конкурентоспроможність.

Якщо у вас не так багато грошей для старту, спробуйте розводити кіз або овець. Їх утримувати дешевше, а виробництво сирів, йогуртів та інших продуктів з козиного та овечого молока може стати вашою конкурентною перевагою.

Розведення курей, гусей, індиків та перепелів — ще один перспективний напрям тваринництва. Розгляньте можливість вирощування птиці на вільному вигулі: це дасть змогу отримувати екологічно чисту продукцію й підвищить її цінність.

Пасічництво

Крім меду, можна виробляти пилок, прополіс чи воскові свічки, які стають дедалі популярнішими. Також організуйте майстер-класи чи створіть крафтові подарункові набори — це допоможе розширити аудиторію. А ще можна налагодити співпрацю з магазинами натуральної косметики або виробниками фітопродукції.

Туризм і рекреація

Якщо село розташоване неподалік загальновідомих курортів, історичних об’єктів або просто у безпечній та красивій місцевості — подумайте над розвитком екотуризму. Цікавість українців до історичної спадщини сприяє цьому. Так, на Хмельниччині подружжя Андрія і Валерії Кобилянських перетворило 150-річну хату на туристичний об’єкт. Для реставрації будинку використовували старовинні матеріали та меблі.

Хата для екотуризму на Хмельниччині. Джерело
Хата для екотуризму на Хмельниччині. Джерело

Це складна ніша, адже ще на старті часто треба:

  • Організувати якісний трансфер від великих населених пунктів, вокзалів тощо.
  • Створити комфортні житлові умови для туристів. Навіть якщо ви пропонуєте «традиційну українську хату», навряд чи гості згодяться жити без каналізації та води.
  • Продумати програми розваг, екскурсійні маршрути, варіанти харчування.
  • Дістати необхідні дозволи на туристичну діяльність.

Треба зважати на потреби людей різних вікових категорій. Одні приїздять, щоб багато гуляти, другі — щоб кожного дня смажити шашлик. Сім’ям з дітьми знадобиться невеликий ігровий майданчик. Хтось може цікавитись прокатом велосипедів. Всі ці нюанси варто продумати заздалегідь.

Якщо у вашому селі вже розвинений екотуризм, і конкуренція висока, спробуйте створити бізнес у схожій ніші. Наприклад, займіться виготовленням та продажем крафтових сувенірів з місцевим колоритом. Баня, чан, штучні озера для риболовлі, екстремальні катання — теж цікаві варіанти розвитку туристичного бізнесу в селі.

Малі виробництва

Своя земельна ділянка в селі — це, по суті, мікроавтономія. Ви можете налагодити власне водопостачання та електропостачання й не залежати від централізованих систем. На своїй землі можна побудувати приміщення й організувати крафтове виробництво. Що виготовляти? Ось кілька ідей:

  • Консервовані або заморожені фрукти та овочі. Це класика, на яку завжди є попит.
  • Хліб, печиво та іншу випічку. В сучасних селах рідко печуть власний хліб, тож можна знайти покупців серед своєї громади. Але найкраще ідея спрацює в туристичних регіонах.
  • Сири з коров’ячого, козячого чи овечого молока. Люди готові купувати екологічну продукцію, а також радо смакують продуктами, виготовленими за класичними рецептами інших країн.
  • Традиційний одяг та аксесуари. Для цього не обов’язково жити у селі, однак географічна прив’язка може стати частиною брендингу. Приклад позиціонування: «пошито з урахуванням місцевих історичних традицій».
  • Керамічний посуд та гончарні сувеніри. Можна виготовляти вироби, проводити майстер-класи або просувати цікаві ідеї. Наприклад, ветеран і гончар Микола Величко прагне створити артпростір у своєму селі, і заради цього ініціював проєкт #10000горнят. Ідея проста: кожен, хто купить горнятко, стає інвестором майбутнього артпростору і зможе вільно відвідувати його. А для втілення ідеї потрібно продати саме 10 тисяч виробів.
Частина бізнес-ідеї сільського гончаря
Частина бізнес-ідеї сільського гончаря

Цифровий бізнес

Хто сказав, що життя в селі — це віддаленість від технологій? Інтернет стер ці межі та відкрив можливості для розвитку цифрового бізнесу майже у будь-яких куточках країни. Ось кілька ідей, як можна створити бізнес в селі, використовуючи сучасні технології.

Фриланс

Програмісти, вебдизайнери, тестувальники, SEO-спеціалісти, копірайтери, перекладачі, ілюстратори. SMM-менеджери можуть працювати віддалено з будь-якої точки світу: в тому числі з села. Якщо у вас немає стартового капіталу, але є бажання започаткувати власну справу — спробуйте цей напрям.

Зацікавились? Прочитайте нашу статтю про те, як стати фрилансером і зробіть перші кроки.

Електронна комерція

Продавайте товари власного виробництва або продукцію інших виробників через інтернет. За допомогою конструктора сайтів SendPulse ви можете легко створити власний онлайн-магазин навіть, якщо не маєте навичок програмування. Платформа пропонує інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, різноманітні шаблони дизайну, інтеграцію з платіжними системами та зручні інструменти для просування магазину. Це розсилки, налаштовані чат-боти та багато іншого.

Конструктор сайтів SendPulse
Конструктор сайтів SendPulse

Онлайн-освіта

Маєте навички, якими можна поділитись? Створіть та продавайте освітні продукти. Платформа для курсів SendPulse надає необхідні інструменти: зручний конструктор, можливість додавати різні типи контенту (відео, аудіо, текст), тестування студентів, збір статистики та аналітики. Ви можете створювати навчальні програми будь-якої складності та тематики й ділитися знаннями зі світом.

Платформа для курсів SendPulse
Платформа для курсів SendPulse

Інші ідеї

Створіть власний блог та заробляйте на партнерських програмах, продажу власних продуктів. Як варіант — знімайте відео на різні теми та заробляйте на рекламі, спонсорстві, донатах.

Виклики та ризики бізнесу в селі

Власна справа у сільській місцевості має беззаперечні переваги. Але й недоліків теж вистачає. Вони можуть вплинути на прибутковість, ефективність роботи на навіть на перспективи розвитку.

Логістика

Через погані дороги або віддаленість від великих міст та основних транспортних шляхів доставка матеріалів та сировини у сільську місцевість може бути ускладненою. Доведеться закладати у собівартість більші транспортні витрати або шукати альтернативи. Та ж проблема — з відправленням готової продукції. Це особливо критично для бізнесу, що працює зі швидкопсувною продукцією.

Що робити

Об’єднуйтеся з іншими підприємцями для спільної доставки товарів, зменшуючи витрати. Шукайте постачальників ближче до вашої локації або домовляйтесь про взаємовигідні довгострокові партнерства з транспортними компаніями. Якщо можете, покращуйте умови самостійно.

Як-от, фермер Олександр Носов на Вінниччині своїм коштом відремонтував місцеві дороги. Попри витрати, він отримав дві переваги: значно покращились логістичні умови, а також зріс його авторитет у місцевій громаді. Це правильний крок для побудови особистого бренду.

Вінницький фермер профінансував ремонт дороги. Джерело
Вінницький фермер профінансував ремонт дороги. Джерело

Інфраструктурні обмеження

Наразі будь-яке село за рівнем інфраструктури в рази поступається місту. Найбільші ризики для бізнесу, крім згаданого вище поганого стану доріг — це недостатньо якісне мобільне покриття, брак швидкісного інтернету і представництв транспортних компаній, обмежений доступ до фінансових та державних послуг.

Що робити

Використовуйте доступні автономні технології — зокрема, Starlink. Відправляйте кур’єрів для розв’язання адміністративних питань. Долучайтеся до місцевих ініціатив з покращення інфраструктури — це може спрацювати в довгостроковій перспективі.

Залежність від сезону

Якщо ви прагнете працювати в агробізнесі, враховуйте нестабільні погодні умови, зміну клімату та інші природні чинники. Вони суттєво впливають на врожайність, а отже, і на доходи. Крім того, попит на таку продукцію у різні періоди року нестабільний.

Що робити:

Розглядайте можливість використання теплиць, систем зрошення чи інших технологій, що допомагають знизити залежність від погоди. Урізноманітнюйте асортимент, враховуючи сплески сезонного попиту. Шукайте клієнтів, готових купувати все вироблене гуртом.

Брак кадрів

Одна з найбільших проблем бізнесу в селі — це залучення кваліфікованого персоналу. Молодь часто виїжджає до міст у пошуках кращих можливостей, а серед місцевих мешканців може не вистачати фахівців із потрібними навичками. Це стримує розвиток бізнесу.

Що робити:

Інвестуйте у навчання місцевих мешканців. Створюйте програми підготовки або співпрацюйте з профільними навчальними закладами. Мотивуйте молодь, створюючи конкурентні умови праці, надаючи житло чи інші бонуси. Підтримуйте ініціативи, які повертають молодь у села. Йдеться про створення молодіжних просторів, покращення інфраструктури тощо.

Підтримка бізнесу в селі

Держава зацікавлена у розвитку підприємницьких ініціатив у селах, адже це податки, робочі місця та інші позитивні зміни. Тому в Україні завжди доступні державні гранти для бізнесу. Розглянемо, наприклад, грантові пропозиції від держави, які підходять для бізнесу в селі: «єРобота» та «Грант на власну справу» .

ХарактеристикаєРоботаГрант на власну справу
Максимальна сума гранту250 000 грн — мікрогрант

8 млн грн — гранти для переробних підприємств

250 000 грн
Сфера діяльностіРізноманітні галузі, включно з:

  • Створення власного бізнесу (мікрогрант)
  • Розвиток переробного підприємства
  • Закладка саду
  • Розвиток тепличного господарства
  • Реалізацію стартапу, у тому числі ІТ.
Будь-яка сфера бізнесу, окрім заборонених законодавством
Умови отримання
  • Є бізнес-план
  • Створення нових робочих місць
  • Немає заборгованості по податкам та ЄСВ
  • Інші умови, залежно від конкретної програми
  • Є бізнес-план
  • Створення двох нових робочих місць
  • Власні кошти у розмірі 25% від суми гранту
  • Немає заборгованості по податкам та ЄСВ
ОсобливостіШирокий вибір грантових програм
  • Простіша процедура отримання гранту
  • Фокус на створення малого бізнесу
Подання заявкиЧерез портал «Дія»

Також періодично з’являються пропозиції від іноземних фондів та інвесторських компаній. Здебільшого ці грантові програми тимчасові, тому немає сенсу перераховувати їх у статті. Радимо відстежувати нові можливості самостійно на платформах «Велика ідея», «ГУРТ», «Громадський простір», «Грантові фішки», «Дія.Бізнес».

Також читайте:

Покроковий план створення бізнесу в селі

Готові почати? Ось інструкція, яка допоможе втілити бізнес-ідею.

1. Оцініть ринковий попит

Перший крок до успішного бізнесу — зрозуміти, чи є попит на ідею. Почніть з аналізу місцевого ринку: вивчіть, які товари чи послуги вже представлені в селі та сусідніх населених пунктах. Проаналізуйте конкурентів: їхні сильні й слабкі сторони, чим ви можете виокремитися. Спілкуйтесь з місцевими жителями, щоб дізнатися про їхні реальні потреби. Якщо село приваблює туристів, подумайте, що може зацікавити їх. Проживаєте далеко від туристичних об’єктів, а місцевих жителів не цікавить ваша ідея? Подумайте про продажі через інтернет.

2. Виберіть нішу

Знайдіть галузь, яка відповідає вашим знанням, досвіду або інтересам. Припустимо, якщо ви маєте досвід у сільському господарстві, почніть з вирощування нішевих культур. Якщо вам ближча сфера послуг, можна відкрити кав’ярню, мініготель. Вмієте майструвати? Подумайте про хендмейд. Вибрана сфера має бути перспективною та враховувати потреби цільової аудиторії.

3. Розробіть бізнес-план

Складіть детальний план, що охоплює:

  • Оцінку стартових витрат на закупівлю обладнання, оренду або побудову приміщень тощо.
  • Потенційні доходи й терміни окупності.
  • Можливі ризики та способи їхньої мінімізації.
  • Конкретні кроки для запуску бізнесу.

Бізнес-план допоможе не тільки структурувати ідеї, але й переконати потенційних інвесторів чи грантодавців підтримати ваш проєкт.

4. Зареєструйте бізнес та знайдіть фінансування

Створіть ФОП або ТОВ і пройдіть державну реєстрацію. Подайте заявки на участь у грантових програмах. Якщо у вас цікава і потенційно вигідна ідея, розгляньте можливість отримання фінансування від банків, краудфандингових платформ або приватних інвесторів.

5. Просувайте ваш бізнес у селі

Маркетинг відіграє ключову роль. Створіть сторінки у соціальних мережах, щоб ділитися інформацією про свій бізнес. Для залучення клієнтів використовуйте сайт чи блог, де можна розповідати про свої послуги чи товари. Збирайте контакти наявних та потенційних клієнтів і застосовуйте email або SMS розсилки для інформування про новинки, акції чи спеціальні пропозиції. Детальніше про можливості просування поговоримо у наступному розділі.

Маркетинг для бізнесу в селі

У сільській місцевості важливо активно взаємодіяти з місцевою громадою. Якщо у вас немає місцевих подій — організуйте локальні свята, ярмарки та інші заходи, куди приїдуть гості, і де ви зможете презентувати ваші товари.

Наприклад, фермер з Волині сім років тому засадив поле тюльпанами. Тепер щорічно тисячі туристів приїздять на фестиваль «Волинська Голландія». Гості пожвавлюють місцевий ринок і забезпечують додатковий дохід.

Фестиваль тюльпанів — громадська ініціатива і частина бізнесу у селі. Джерело
Фестиваль тюльпанів — громадська ініціатива і частина бізнесу у селі. Джерело

Шукайте бізнеси, з якими можна налагодити ефективну співпрацю. Наприклад, якщо ви вирощуєте мікрогрін, знайдіть зацікавлені заклади харчування і постачайте продукцію їм.

Сучасна логістика дає змогу продавати продукцію далеко за межами громад. Щоб залучити клієнтів, використовуйте можливості інтернету. Розробіть простий сайт, який стане вітриною вашого бізнесу. Додайте на нього каталог, контактну інформацію та відгуки клієнтів. Створіть сторінки у популярних соцмережах.

Для максимальної ефективності використовуйте різні канали просування та автоматизуйте маркетинг. Для цього скористайтеся можливостями платформи SendPulse.

Розглянемо умовний приклад. Припустимо, фермер Іван вирощує органічні овочі та фрукти, з яких власноруч готує натуральні консервовані соуси. Він вирішив розширити бізнес та продавати продукцію через інтернет. Ось що він робить

  1. Іван створює за допомогою SendPulse лендинг з апетитною презентацією соусів, каталогом та формою підписки, де відвідувачі можуть залишити свій email в обмін на електронну книгу з рецептами.
  2. Отримані дані про клієнтів, а також адреси email фермер зберігає в CRM. Завдяки цьому він може сегментувати бази, а також забезпечувати персоналізацію повідомлень.
  3. Нові підписники отримують автоматичну серію листів з розповіддю про ферму Івана, особливості продукції, відгуками клієнтів та спеціальною пропозицією на перше замовлення. Додатково Іван сегментує базу підписників за інтересами та надсилає цільові листи з рецептами, порадами щодо використання соусів та інформацією про нові смаки. Платформа SendPulse дає можливість Івану легко створювати та надсилати листи з інформацією про акції, сезонні знижки та спеціальні пропозиції. А автоматичні нагадування про незавершені замовлення або товари, додані до кошика, допомагають збільшити конверсію.
  4. Фермер створює чат-бот в Telegram, який автоматично відповідає на поширені питання про соуси, допомагає з вибором та оформленням замовлення. Додатково чат-бот може проводити опитування серед клієнтів, збирати відгуки та пропозиції.
  5. Використовуючи SMS-розсилки, підприємець надсилає повідомлення з інформацією про статус замовлення та дату доставки. А персоналізовані привітання з днем народження або іншими святами допомагають підтримувати лояльність клієнтів.
Налаштування автоматичних розсилок в SendPulse
Налаштування автоматичних розсилок в SendPulse

Використовуючи інструменти SendPulse, фермер:

  • Збільшує впізнаваність свого бренду.
  • Залучає нових клієнтів.
  • Підвищує продажі соусів.
  • Налагоджує ефективну комунікацію з клієнтами.
  • Автоматизує рутинні завдання та заощаджує час.

Висновок

Бізнес у селі — це передусім нові можливості, часто недоступні жителям міст через дорогу оренду й недостатню автономність. Життя у сільській місцевості не зобов’язує займатись лише вирощуванням або тваринництвом. Сучасні технології та логістика дають змогу ефективно реалізувати майже будь-які амбітні ідеї. Шукайте свій шлях, втілюйте ідеї та реалізуйте потенціал у рідній громаді! І не забувайте про сучасні маркетингові інструменти SendPulse, які значно полегшать ведення бізнесу та підвищать його ефективність.

Дата публікації:

27 Листопада 2024
Сергій Носенко

Копірайтер. Люблю маркетинг і крипту. Знаходжу цікаве та ділюсь власним досвідом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Середня оцінка: 5/5
Всього голосів: 1

Поділитися:

Facebook Twitter