Як створити автоматизований ланцюжок для Telegram чат-бота

Конструктор ланцюжків — головний інструмент налаштування вашого бота, який може вітати нових підписників, консультувати, продавати товари та повідомляти менеджера про питання підписника в чат-боті. А також збирати дані та відправляти їх до вас у систему для подальшої обробки.

Вам достатньо вказати ключові слова, визначити структуру бота та перемістити елементи, налаштовуючи їх один за одним.

Нижче наведено докладний зміст для зручнішої навігації по всіх можливих стартах та елементах ланцюжка, які можна додати.

Вибір старту ланцюжка

За замовчуванням вам доступні Вітальна серія, Стандартна відповідь та Після відписки тригери. Також ви можете створювати свої тригери.

Виберіть ваш бот. Перейдіть на вкладку Структура бота та виберіть тип запуску.

Вітальна серія

Відправляється одразу після підписки на ваш чат-бот, тобто одразу після натискання кнопки «Запустити».

Підписатися можна, перейшовши за посиланням на бот https://t.me/username, знайшовши бот в телеграмі @username, а також через віджет підписки.

Такий ланцюжок знайомить підписника з вашим чат-ботом, в ньому ви зможете розповісти про свій бот і його можливості — чим чат-бот буде корисним підписнику, яку інформацію може дати, як часто надсилатиме розсилки та якого змісту. Підключити вітальну серію можна для запуску інших тригерних ланцюжків.

Стандартна відповідь

Запускається у відповідь на запитання підписників поза рамками сценаріїв чат-бота, а також під час надсилання боту картинки. Тут ви можете додати повідомлення з текстом, що менеджер підключиться протягом робочого дня та відповідь на ваше запитання.

Можете виставити інтервал запуску ланцюжка від 1 хвилини до 24 годин — тоді бот повторно не запускатиметься.

Після відписки

Ланцюжок з одним повідомленням, який запуститься після команди відписки —/stop або /unsubscribe.

Тригерна

Ви можете створювати свої слова — тригери, на які бот реагуватиме і запускатиме ланцюжок.

Натисніть кнопку Створити новий тригер (Create new trigger). Оберіть тип тригеру. Для типу Ключове слово введіть команду з одного слова або кількох слів. Наприклад, Замовлення, Квитки, Ціна, Тариф, Доставка, Умови доставки.

Після створення тригера натисніть Створити ланцюжок (Create trigger) та почніть налаштування ланцюжка.

Якщо користувач введе частину вашої команди, бот запропонує йому відповідь у вигляді кнопки з назвою вашого тригера після натискання на неї запуститься ланцюжок.

Щоб вимкнути цю функцію, перейдіть в налаштування чат-бота та виберіть опцію Вимкнути підказки від бота при неточній відповідності до повідомлення.

Конструювання ланцюжка

Важливо продумати архітектуру та логіку свого чат-бота, щоб користувач легко знайшов відповіді на свої запитання або успішно оформив своє замовлення, надавши потрібну інформацію.

Сформулюйте завдання бота, розбийте його функції на розділи, розпишіть взаємозв'язки блоків і потім приступайте до створення сценарію чат-бота в конструкторі, додаючи елементи один за одним.

Всі елементи є опціональними, ви можете зупинитися і на першому елементі повідомлення, не додаючи інші.

Рекомендуємо ознайомитися зі стратегіями та різновидами чат-ботів складання бота на нашому блозі та в записах вебінару на нашому YouTube каналі.

Старт

Ви можете вибрати першим елементом, з якого запускається ланцюжок, такі блоки: Повідомлення, Фільтр, Випадковий вибір, Запит API або Дія.

Наприклад, через елемент Фільтр і Запит API можна перевірити дані передплатника, і персоналізувати спілкування, запустивши ланцюжок тільки тим користувачам, у яких є запитання або розгалужити ланцюжок і відправити різні повідомлення. А за допомогою елементу Випадковий вибір ви можете урізноманітнити автовідповіді бота або створити A/B тест.

Щоб зробити блок стартовим елементом, з'єднайте потрібний елемент із елементом Старт.

Щоб переглянути, який тригер запускає ланцюжок, натисніть на Старт.

Елемент Повідомлення

За допомогою елемента Повідомлення ви можете створити повідомлення будь-якого типу та додати до нього різні блоки: текст, відео, галерею, кнопки або запитати дані користувача тощо.

Елемент Повідомлення можна додавати і в інші місця ланцюжка. Наприклад, в останньому блоці ланцюжка ви можете подякувати читачеві, підтвердити замовлення і надіслати інформацію із зібраними змінними, щоб уточнити правильність введенних данних.

Текст

У текстовому блоці наберіть текст повідомлення. Обмеження за довжиною одного текстового блоку – 4000 символів. Ви також можете вставляти змінні для персоналізації інформації та емодзі.

Для цього натисніть {} у верхньому правому куті текстового поля та виберіть потрібну змінну зі списку. Кожен підписник отримає повідомлення зі значенням змінної з його контакту.

Ви можете додати такі змінні.

Користувальницькі змінні у контактів Ви можете передавати їх під час підписки, задавати та змінювати вручну в Аудиторії та автоматично в ланцюжку через елементи Дія — встановити змінну, Введення даних та Запит API.
Системні змінні бота Можна вставити текст останнього повідомлення підписника за допомогою last_message, додати ID підписника за допомогою contact_id та ID підписника в Telegram — telegram_id.
Глобальні змінні бота Ви можете створити свої змінні в налаштуваннях бота і використовувати повідомлення із заздалегідь заданими значеннями, спільними для всіх підписників. Стандартно доступні змінні $bot_name, $bot_id та $current_date (поточна дата).

Ви також можете форматувати текст, щоб краще візуалізувати та виділити інформацію.

Кнопка

Щоб з'єднати елемент Повідомлення з іншими елементами, важливо додати звичайну кнопку або елемент введення даних. Це один з головних елементів комунікації користувача з ботом – завдяки кнопці підписник залучається та задає напрямок подальшому сценарію бота.

Щоб додати кнопку, натисніть Додати кнопку (Add button). Виберіть тип кнопки: Продовжити ланцюжок, Посилання або Оплата.

Введіть ім'я вашої кнопки, зверніть увагу, що є обмеження до 20 символів. Ви можете додати емодзі до тексту кнопки.

Текст на кнопці повинен бути зрозумілим — важливо, щоб користувач розумів, що станеться після натискання кнопки і що він вибирає. Слідкуйте, щоб наступний блок відповідав тексту кнопки, якого він буде прив'язаний, щоб не порушилася логіка.

Для кнопки типу Посилання (URL) можна також прикріпити посилання на сторонній ресурс. Посилання може містити до 512 символів.

Щоб користувач міг продовжити ланцюжок після натискання на кнопку з посиланням, в налаштуваннях чат-бота у вкладці Загальні вам потрібно активувати опцію Трекінг посилань.

Також для кнопки типу Посилання (URL) ви можете додати посилання на веб-додаток, наприклад, на односторінковий інтернет-магазин.

Підтримується тільки протокол https://. Якщо ви вставите посилання в форматі http://, Telegram бот не відправить повідомлення.

Активуйте опцію Відкрити у спливаючому Web-App вікні (Open in web app pop-up), щоб за посиланням відкривався попап для переходу в додаток.

Ви можете створити інтернет-магазин із товарами, кошиком, формою для збору контактних даних і прив'язати посилання до кнопки в Telegram. Користувач може натиснути кнопку, а потім оформити свою покупку в окремому вікні.

На самій сторінці можна додати JS-код від Telegram, який працює з даними з месенджера і передає інформацію про підписника.

Ви можете додати до 13 кнопок і для типу Продовжити ланцюжок вибрати порядок їх розміщення — від 1 до 4 до ряду.

Для користувача кнопки будуть виглядати наступним чином (використовували порядок розміщення «1 в ряд» та «2 в ряд»):

Рекомендуємо додавати кнопку «Повернутись назад» і «Повернутись у головне меню» після всієї інформації, щоб користувач міг змінити свій вибір і піти іншою гілкою. Таким чином, логіка вашого бота не застрягне на одному повідомленні.

Швидкі відповіді (Клавіатурне меню)

Також ви можете додати інший тип кнопок — Швидкі відповіді (передвстановлені відповіді-підказки для користувачів чат-бота). На відміну від функції Введення даних, Швидкі відповіді не зберігають інформацію про користувача, але ви можете їх використовувати, щоб, наприклад, розширити допустиму кількість кнопок і прив'язати кожну з них до наступного елемента та розділити гілки сценарію.

Якщо ви активували Чекати на відповідь підписника, кнопки швидкої відповіді поза функцією введення даних користувача не будуть активні. Тобто вам потрібно використовувати кнопки швидкої відповіді лише один раз — або як швидкі відповіді при введенні даних, або як кнопки клавіатурного меню.

Крім того, такі кнопки можна використовувати як додаткове меню, яке допоможе покращити навігацію чат-бота.

Щоб додати кнопки швидкої відповіді, натисніть Швидкі відповіді на панелі редагування блоку Повідомлення та введіть назву кнопки: emoji або текст до 20 символів. Для встановлення динамічних значень вставте ім'я змінної, збереженої в аудиторії, у вигляді {{your_variable}}. Натисніть Enter, щоб зберегти кнопку.

Ви можете комбінувати Швидкі відповіді та звичайні кнопки, але користувач отримає додаткове повідомлення з емодзі.

Після того, як підписник надішле наступне повідомлення, швидкі відповіді пропадають. Для швидкого виклику повідомлення з цими кнопками рекомендуємо створити для нього тригер та ланцюжок по ньому. Потім помістити ланцюжок у меню, яке показується користувачеві завжди і розкривається при натисканні значка /.

Картинка

Урізноманітнюйте інформацію вашого повідомлення візуальним контентом, який буде узгоджений із текстом.

Натисніть кнопку Виберіть файл (Choose file), щоб завантажити зображення з комп'ютера або пристрою, або перетягніть файл у поле завантаження.

Обмежень за розміром зображення немає, але при додаванні зображення враховуйте, що роздільна здатність зображення для Telegram буде 500px по ширині і 200px по висоті.

Щоб завантажити зображення за посиланням, оберіть Завантажити зображення за URL у випадаючому меню та вкажіть посилання на картинку в полі.

Також можна вказати динамічний шлях до зображення. Наприклад, за допомогою елемента «Запит API» або з події a360 запуску ланцюжка по API ви можете передавати картинку товару і використовувати цю змінну в наступному повідомленні, відображаючи клієнту дані про замовлення.

Для цього виберіть змінну або вкажіть JSON path у полі та передавайте у значенні змінної шлях до зображення. Таким чином, кожен клієнт отримає зображення на своє замовлення.

Ви також можете додати підпис до картинки та надіслати інформацію користувачеві одним повідомленням-карткою. У підпис можна ввести до 1024 символів тексту і розбити його на кілька рядків, а також додати емодзі, посилання та змінні.

Доступно на тарифі Pro і вище, а також на час безплатного семиденного пробного періоду

Формат каруселі дозволяє демонструвати до 10 карток. На одну картку можна додати зображення, заголовок — до 40 символів, опис — до 80 символів і 3 кнопки з посиланням на зовнішнє джерело або з номером телефону для дзвінка..

Щоб додати нову картку до каруселі, натисніть на значок +. Ви можете додати до 10 карток в одному повідомленні.

Telegram-месенджер не має стандартного функціонала каруселі, тому зміна карток відбувається із заміною вихідного повідомлення: користувач натискає кнопку вбік і отримує інший контент з каруселі.

Файл

Ви можете додавати файли в будь-якому форматі, крім файлів, що виконуються, розміром до 20 МБ. Завантажуйте квитки, картки, чек-листи, інструкції або інші додаткові матеріали.

Натисніть кнопку Виберіть файл (Choose file), щоб завантажити файл з комп'ютера або пристрою або перетягніть файл у поле завантаження.

Щоб завантажити файл за посиланням, виберіть Завантажити файл за URL у випадаючому меню та вкажіть посилання на файл в полі.

Також можна вказати динамічний шлях до файлу. Наприклад, за допомогою елемента Запит API або з події a360, запуску ланцюжка за API ви можете передавати файл з та використовувати цю змінну у наступному повідомленні, відображаючи клієнту дані замовлення.

Для цього виберіть змінну або вкажіть JSON path у полі та передавайте у значенні змінної шлях до картинки. Таким чином, кожен клієнт отримає зображення на своє замовлення.

Медіафайли

Доступно на тарифі Pro і вище, а також на час безплатного семиденного пробного періоду

В ланцюжки ви також можете додавати аудіо- та відеоповідомлення, які програватимуться безпосередньо в месенджері.

Таким чином, наприклад, ви можете надсилати відеолекції та голосові консультації прямо в боті, не відправляючи підписника на сторонні ресурси.

Аудіо

Застосовується для відправки аудіодоріжок. Ви можете додати файл розміром до 20 МБ у форматі MP4.

Ви також можете відмітити, що відображати медіафайл як голосове повідомлення.

Відео

Застосовується для відправки відеофайлів. Ви можете додати файл розміром до 20 МБ у форматі MP3, MP4 та OGG.

Відео-замітка

Застосовується для надсилання повідомлення у вигляді відеозвернень. Зазвичай такі відео записують на фронтальну камеру. Завантажене відео буде обрізано, щоб кадр був у формі круга, а тривалість не перевищувала 1 хвилину. Ви можете додати файл розміром до 20 МБ у форматі MP4.

Затримка

Розбивайте великий текст на невеликі абзаци до 4 рядків та розділяйте елементом Затримка. Пауза імітує індикатор друку тексту і дає перепочинок користувачеві.

Натисніть Додати (Add) та виберіть Затримка. Вкажіть значення в секундах – від 1 до 5.

Введення даних користувача

Ви можете збирати відповіді від підписників та записувати їх у змінну для подальшого використання. підписник може ввести похідне значення, а ви налаштовуєте валідацію для цього значення — Рядок (для текстових значень), Число, Дата, Телефон, Емейл, Посилання, Регулярний вираз та Геолокація.

Активуйте Чекає на відповідь підписника. Виберіть тип валідації, повідомлення при неправильному введенні даних та змінну, в яку зберігати дані.

Геолокація працює лише у мобільних застосунках.

Отримані електронна адреса, телефон та всі інші змінні зберігаються або оновлюються в автоматично створеній адресній книжці Емейл сервісу.

Ви також можете вибрати період очікування відповіді. Якщо користувач не відповів протягом вибраного часу, очікування відповіді від користувача закінчиться і чат-бот більше не перевірятиме введені дані на валідність, щоб записати відповідь.

Під повідомленням також можна створювати кнопки швидкої відповіді, щоб користувач не вводив свої значення, а вибрав з існуючих.

Для цього натисніть Швидкі відповіді у вікні Введення даних та введіть значення.

Відмінність від звичайної кнопки: кнопки швидкої відповіді – елемент бота, який записує значення вибраної кнопки змінну. У той час як натискання на певні звичайні кнопки користувач переходить на інший елемент вашого ланцюжка за сценарієм або переходить на зовнішній ресурс, який ви вказали.

Після надсилання наступного повідомлення (від користувача чи бота) швидкі відповіді пропадають.

Переміщення елементів

За замовчуванням кожен елемент, що додається, в блоці стає в кінець. Наведіть на елемент, який потрібно перемістити, і ви зможете перемістити його вниз або вгору.

Продовження ланцюжка

З'єднати наступний елемент після блоку Повідомлення можна за допомогою кнопок всіх типів або функції Введення даних. Також ви можете продовжити ланцюжок, не чекаючи відповіді користувача. Рекомендуємо використовувати разом з блоком «Пауза», щоб перевіряти, чи підписник з ланцюжком взаємодіяв, і відправляти повідомлення через певний час.

При плануванні сценарію ланцюжка зверніть увагу, що ви не можете одночасно продовжити ланцюжок за допомогою конектора Продовжити та використовувати швидку відповідь.

Ви можете з'єднати нескінченну кількість блоків через блоки, де передбачено взаємодію з користувачем, і до 100 блоків через кнопку Продовжити.

З'єднання елементів

Натисніть на синій кружок у блоці та протягніть лінію від одного елемента до іншого елемента, щоб зв'язати їх.

Натисніть на лінію двічі, щоб з'явилися кнопки з видаленням зв'язку.

Неприв'язаний блок ланцюжка світиться жовтим, нагадуючи користувачеві, що його необхідно підв'язати.

Блок із незаповненими полями підсвічуватиметься червоним. Наприклад, ви вибрали кнопку, але не назвали її, вибрали посилання, але не вказали її. Поки ви не заповните поля, ви не зможете вийти з елемента чи конструктора зі збереженням.

Елемент Дія

Елемент Дія видно лише вам. Виберіть на панелі ліворуч елемент та перетягніть його після відстежуваного блоку.

Потім виберіть, яку саме дію зробити:

Відкрити чат (Open the chat) Відкриває чат із підписником у розділі «Діалоги».
Відписати від бота (Unsubscribe from the bot) Відключає передплатника від отримання масових та автоматичних розсилок бота
Додати чи видалити тег (Add / Remove tags) Додає тег підписнику, видаляє доданий тег
Встановити змінну (Add variable) Встановлює значення змінної, яка надається або оновиться для підписника; також можна створити нову змінну
Відправити вебхук (Send webhook) Надсилає POST запит із даними підписника на вашу URL
Створити угоду (Create deal) Створює угоду в CRM під час виконання певної дії, наприклад, натискання кнопки «Купити».
Заблокувати чи розблокувати в групі або каналі (Block / Unblock in a group or channel)  Блокує або розблоковує підписника у вибраній групі чи каналі
Оповістити мене (Notify me) Надсилає повідомлення до системного бота або групи Telegram, де чат-бот доданий адміністратором

Елемент Ланцюжок

Ви можете полегшити структуру вашого бота, перевівши читача на інший ланцюжок.

Після вибору дії Ланцюжок виберіть зі списку створений раніше ланцюжок.

На блоці Ланцюжок гілка закінчується. Після цього блоку ви не зможете продовжувати редагований ланцюжок, додаючи інші елементи.

Елемент Фільтр

Сегментуйте клієнтів за їхніми персональними даними та отриманням попередніх повідомлень. Виберіть на панелі зліва елемент і перетягніть його після блоку, з якого розпочнеться розгалуження сценаріїв.

Потім виберіть саму умову. Ви можете комбінувати умови, додаючи оператори кожному або будь-якому, або додавати незалежні додаткові умови.

Читайте детальніше: Як використовувати елемент Фільтр у конструкторі ланцюжків.

Після додавання умов додайте до кожного з варіантів виконання умови (зелена точка) або не виконання умови (червона точка) на наступні елементи ланцюжка.

Елемент Пауза

Це період, протягом якого підписнику не надсилаються автоматичні повідомлення. Пауза може бути встановлена у хвилинах, годинах або днях.

Ви можете вибрати паузу в проміжку, використовуючи опцію Тимчасовий період, або до певного часу, використовуючи опцію До часу та До дати.

Виберіть Тимчасовий період і встановіть паузу між відправкою елементів ланцюжка від 1 хвилини до 24 годин. Використовуйте її в ланцюжку, наприклад, для прогрівання клієнта. Через вказаний час надішлеться наступне повідомлення.

При виборі паузи між блоками в 1 день і більше можна встановити час — о котрій годині відправляти повідомлення. Наступним днем вважається прохід годинникової стрілки через 00:00 за часовим поясом, виставленим у налаштуваннях особистого кабінету.

Також ви можете вибрати До часу або До дати і встановити затримку до певного часу. Наприклад, можна використовувати цю опцію для позначення робочого часу або часу дії акції.

Також за допомогою елемента Пауза можна задавати умову виконання наступного елемента ланцюжка: відправляти завжди або при неактивності підписника.

Елемент Запит API

Доступно на тарифі Pro і вище, а також на час безплатного семиденного пробного періоду

Виконайте запит на сторонній сервер, щоб створити об'єкти або отримати інформацію. Отримуйте дані та використовуйте їх далі в боті.

Отримані дані можна записати в змінну або додавати до наступного повідомлення у вигляді JSONPath.

Виберіть на панелі зліва елемент Запит API і перетягніть його після блоку, з якого розпочнеться розгалуження сценаріїв. Виберіть тип запиту та введіть URL-адресу, на яку надішлеться запит.

Selecting a flow

Після перевірки запиту та отримання успішної відповіді налаштуйте відповідність. Якщо потрібно зберегти значення з відповіді на змінну, виберіть ключ із отриманого запиту та змінну, в яку зберігати. Якщо потрібно використати отримане значення один раз без збереження в змінну, скопіюйте {{$['somekey']['nestedkey']}} та використовуйте у наступному елементі повідомлення.

Читайте докладніше: Як надсилати та отримувати дані із зовнішніх джерел.

Selecting a flow

Елемент Випадковий вибір

Налаштуйте рандомну відправку елементів чат-бота, розгалужуючи його сценарій, щоб влаштовувати квізи, турніри та A/B тестування.

Перетягніть елемент Випадковий вибір на робочу область, з'єднайте його з елементом, від якого починається розгалуження сценарію.

Читайте також: Як використовувати елемент Випадковий вибір.

Збереження та запуск ланцюжка

Після додавання всіх блоків та перевірки зв'язків між ними збережіть ланцюжок перед виходом. Для цього праворуч зверху натисніть кнопку Зберегти та відправити собі, щоб протестувати ланцюжок і перевірити, чи все працює коректно.

І потім можете вибирати Зберегти та вийти (Save and exit).

Управління ланцюжками

Ви можете вмикати та вимикати ланцюжки. Для цього виберіть ланцюжок і переключіть його на потрібний режим.

Вимкнені ланцюжки світяться сірим.

Аналіз результатів

Ви можете переглянути загальну кількість надісланих та прочитаних повідомлень та переходів у ланцюжку та окремо для кожного повідомлення у вкладці Структура бота.

Ви також можете відстежувати статистику натискань на кнопки в ланцюжку повідомлення. Натисніть на цифру на кнопці, щоб подивитися, хто натискав на кнопку.

Також можна відстежувати статистику користувачів, для яких спрацювали елементи Дія та Пауза. Натисніть на цифру на кнопці, щоб подивитися, хто пройшов через цей блок.

  Оцініть, наскільки стаття була корисною "Як створити автоматизований ланцюжок для Telegram чат-бота"

  Оцінка: 5 / 5

  Назад

  Як створити чат-бот у Telegram

  Далі

  Як налаштувати привітання чат-бота Telegram

  Спробуйте бота для розсилок в Facebook Messenger безкоштовно